Planując aranżację łazienki, w pierwszej kolejności adaptujemy przestrzeń. W małym pomieszczeniu trudno umieścić wannę, ponieważ na ogół jest ona dość dużych rozmiarów, w związku z tym na małych przestrzeniach częściej jest wybierana kabina prysznicowa z wysokim brodzikiem. Natomiast w przestronnych łazienkach można zdecydować się nie tylko na połączenie obydwu opcji, ale również na dużą wannę wolnostojącą.
Wanna - komfort użytkowania
Łazienka z wanną kojarzy się z relaksem. Kąpiel w ciepłej wodzie z aromatycznymi olejkami to najlepszy odpoczynek po ciężkim dniu. Wanny wolnostojące to także idealne rozwiązanie w domu, gdzie są małe dzieci. Dodatkowo nowoczesne modele z hydromasażem lub jacuzzi to komfort nie do przecenienia nie tylko na romantyczne wieczory. Pomimo wielu zalet, wanny mają też swoje wady. Aby napełnić średniej wielkość wannę, potrzeba około 150 – 170 litrów wody, do tego należy doliczyć jeszcze dolewane już w trakcie kąpieli litry, aby zapewnić sobie odpowiednią temperaturę kąpieli.
Nowoczesne wanny łazienkowe akrylowe produkowane są z materiału, który jest twardy i odporny na zarysowania, a jednocześnie jest lekki i charakteryzuje się wysoką izolacyjnością termiczną. Tego typu modele idealnie nadają się do domów wielorodzinnych, a także do łazienek gdzie planowana jest zabudowa urządzeń. Natomiast wanna wolnostojąca to rozwiązanie do pomieszczeń o powierzchni ponad 4 mkw. Takie modele wymagają więcej przestrzeni, najczęściej są odsunięte od ściany i podkreślają stylowy charakter łazienki. Gdy brakuje miejsca, można pokusić się o inne rozwiązanie. Klasyczna forma i wyprofilowane wnętrze, ułatwiające siedzenie i leżenie – takie cechy ma wanna prostokątna. Najmniejsze modele takich produktów posiadają rozmiary 100 x 70 cm, co pozwala je umieścić także w mniejszych łazienkach.
Prysznic - funkcjonalność nie tylko do małej przestrzeni
Kabina prysznicowa ma wiele zalet i cieszy się większą popularnością niż wanna w ostatnich latach. Przede wszystkim pozwala szybko i sprawnie umyć się, co w dobie nieustannego deficytu czasu nie jest bez znaczenia. Kolejnym walorem takiego rozwiązania są małe rozmiary natrysku oraz mniejsze zużycie wody - tylko około 60 litrów. Standardowa kabina prysznicowa wolnostojąca posiada rozmiary 90 x 90 cm, chociaż w sprzedaży są również modele mniejsze i asymetryczne. W małych łazienkach najlepiej sprawdzają się natryski narożne. Praktycznym rozwiązaniem np. drewnianych domków to kabina prysznicowa przyścienna, w której kabina posiada 3 lub 4 ściany i nie ma bezpośredniego kontaktu ze ścianą łazienki.
Bezsprzecznie najmodniejsze ostatnio rozwiązanie to kabiny walk-in. To kabiny bez drzwi i z bezprogowym wejściem, zazwyczaj montowane wraz z podłogowym odpływem liniowym.
Wanna i prysznic w jednym
Najtrudniej znaleźć praktyczne rozwiązanie, gdy w domu są zwolennicy zarówno wanny, jak i prysznica. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się dwa w jednym, czyli wanna z kabiną prysznicową. Taki model to idealny sposób na kompromis i zadowoli wszystkich członków rodziny. Gdy mamy już zamontowaną wannę, wystarczy tylko zainstalować panel prysznicowy i osłonowy parawan. W sprzedaży są również gotowe wanno – kabiny. Natomiast gdy niewielka przestrzeń nie pozwala na zainstalowanie rozwiązania z wanną, wtedy idealnie sprawdzi się kabina prysznicowa z wysokim brodzikiem. W takim modelu możemy korzystać z natrysku, a jednocześnie w namiastce wanny wykąpiemy dziecko lub psa.
Większość z nas aranżując łazienkę, wolałaby nie stawać przed dylematem: wanna czy prysznic? Niestety, najczęściej o wyborze najlepszego kąpielowego rozwiązania do naszej łazienki decydują jej rozmiary. Na szczęście producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, wymyślając coraz bardziej praktyczne i nowoczesne rozwiązania do łazienek.