
Należy pamiętać, że nie wszystkie rośliny nadają się do tak specyficznego pomieszczenia, jakim bez wątpienia jest łazienka. Jakie gatunki wybrać do ciemnej łazienki? Które rośliny doniczkowe sprawdzą się w pomieszczeniu z oknem? Sprawdźmy!
Rośliny w łazience - na co zwrócić uwagę podczas wyboru gatunków?
Zanim sprawdzimy, które kwiaty do łazienki będą najlepsze, warto prześledzić poniższe kryteria wyboru. Podczas zakupu roślinności do łazienki należy wziąć pod uwagę nie tylko warunki panujące w pomieszczeniu, ale również jego metraż i plan aranżacji.
Wilgotność powietrza
Łazienka to pomieszczenie, w którym panuje duża wilgoć. Z uwagi na uprawę roślin jest to naprawdę dobra wiadomość. Popularne gatunki roślin doniczkowych z reguły lubią wilgotne miejsca. Wyjątkiem są sukulenty i kaktusy. Te rośliny lepiej trzymać z dala od wilgoci.
Światło (okna w łazience)
Każda roślina do życia potrzebuje światła. Jeśli masz łazienkę z oknem, zapewne dostarczysz roślinom wystarczającą ilość światła słonecznego. Wystarczy zadbać o to, aby kwiaty stały w miejscu, do którego przez większość dnia dociera światło. A co w łazienkach bez okna? Rozwiązaniem są rośliny cieniolubne. Takie kwiaty lubią zaciemnione miejsca i sztuczne światło (ze zwykłych jarzeniówek lub żarówek energooszczędnych).
Metraż łazienki
Co metraż łazienki ma wspólnego z kwiatami? Całkiem sporo. Do małego pomieszczenia najlepiej wybierać rośliny niskie i mniej rozłożyste. W tym przypadku świetnie sprawdzą się również rośliny wiszące. W większych łazienkach możesz pozwolić sobie na dużą monsterę czy wysokiego fikusa. Marzy Ci się dżungla w łazience? To, jakie ilości kwiatów i roślin umieścisz we wnętrzu, zależy tylko od Ciebie. Pamiętaj jednak, że łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, które musi służyć wszystkim jej użytkownikom. Twoja miłość do kwiatów nie powinna wpływać na funkcjonalność wnętrza.
Wystrój wnętrza
Wybór roślin i kwiatów do łazienki warto przemyśleć już na etapie wstępnej aranżacji wnętrza. Dzięki temu zyskasz pewność, że rośliny będą miały komfortowe warunki do wzrostu. Ważne jest także to, czy nie będą Ci przeszkadzały w codziennych czynnościach. Pomyśl, gdzie je umieścisz i w jakiej doniczce. W przypadku niektórych roślin być może niezbędny okaże się stojak. Grube, ciemnozielone liście świetnie komponują się z ciemnym tłem - płytkami ceramicznymi w kolorze antracytu i panelami w odcieniu ciemnego drewna. Z kolei drobne listki w barwie jasnej zieleni pięknie wyglądają na tle białych mebli łazienkowych, jasnego drewna i pastelowych ścian. Szukasz inspiracji? Przejrzyj katalogi wnętrzarskie lub foldery z roślinami do łazienki.
Jakie kwiaty do ciemnej łazienki (bez okna)?
Mała łazienka to zazwyczaj pomieszczenie bez okna. Bez dostępu do światła dziennego są najczęściej łazienki w blokach. Jakie rośliny i kwiaty wybrać, gdy na co dzień brak światła słonecznego?
Najlepsze gatunki do ciemnej łazienki: rośliny cieniolubne:
- paprocie,
- skrzydłokwiat,
- zamiokulkas,
- anturium,
- kroton,
- bluszcz,
- sansewieria,
- zielistka.
Paproć występuje pod wieloma postaciami. Wśród najpopularniejszych gatunków, idealnych do łazienki bez okna, znajduje się paproć nefrolepis. Skrzydłokwiat ma charakterystyczne białe kwiaty, a do tego oczyszcza powietrze ze znajdujących się w nim toksyn lotnych. Kroton ma kolorowe liście, które pięknie się mienią. Z kolei zamiokulkas (żelazny kwiat domowy) to niewymagająca roślina, bardzo efektowna, ale i prosta w uprawie.
To, że cieniolubne rośliny do łazienki nie potrzebują wiele światła, nie oznacza, że należy całkowicie go ich pozbawić. Jak wspomniano wyżej, dobrym sposobem jest doświetlenie roślin w łazience żarówkami (najlepiej kupić je w sklepie ogrodniczym). Żarówki powinny znajdować się w odległości minimum pół metra od rośliny i świecić przez około 10 godzin dziennie. Inna możliwość to cykliczne podmienianie roślin w łazience. Raz na jakiś czas należy położyć roślinę w takim miejscu w domu, do którego dociera światło słoneczne. Ten czas wystarczy, aby roślina zregenerowała się i mogła powrócić do łazienki.
Jakie kwiaty do łazienki z oknem?
Przestronna łazienka ze światłem dziennym i bujnymi roślinami to marzenie wielu z nas. Nic tak nie relaksuje jak długa kąpiel w wannie i uspokajająca zieleń wokół. Jakie roślinny będą odpowiednie do łazienki z oknem?
Gatunki, które sprawdzą się w jasnej łazience: rośliny światłolubne:
- monstera,
- fikus,
- storczyk,
- bromelia,
- róża chińska,
- dracena,
- difenbachia,
- syngonium (zroślicha).
Żadnemu z tych gatunków nie przeszkadza duża wilgotność. Rośliny światłolubne nie powinny być jednak wystawione na bezpośrednią ekspozycję światła dziennego. O wiele lepiej zadziałać światłem rozproszonym. Jedną z najpopularniejszych ostatnio roślin łazienkowych jest monstera. Ze względu na swoje charakterystyczne duże liście świetnie sprawdzi się w większych pomieszczeniach kąpielowych. Szukasz roślin na parapet w łazience? Wybierz storczyka lub bromelię. Na stojaku świetnie wyglądać będzie dracena i fikus.
Rośliny do łazienki - jak o nie dbać?
Łazienka jest miejscem, w którym na ogół panuje duża wilgoć. Nie oznacza to jednak, że możemy zostawić kwiaty bez opieki i pielęgnacji. Aby cieszyć się ich widokiem przez długi czas, powinniśmy o nie odpowiednio dbać.
Podlewanie
Czy kwiaty do łazienki trzeba podlewać? Tak, wilgotne pomieszczenie nie wystarczy. Pamiętaj jednak, aby nie podlewać kwiatów w nadmiarze. Lepiej trochę przesuszyć roślinę niż doprowadzić do gnicia korzeni. Zrezygnuj jedynie ze zraszania liści - para wodna z kąpieli zrobi to za Ciebie. Raz za czas możesz rozważyć również nawożenie.
Wietrzenie
Łazienkę należy również regularnie wietrzyć. Dzięki temu usuniesz nadmiar wilgoci z pomieszczenia, dostarczysz roślinom tlen i pozbędziesz się pozostałości środków myjących i chemikaliów, które mogą mieć negatywny wpływ na uprawy roślin.
Pielęgnacja zimą
Każda roślina lubi słońce, a zimą jest bardziej narażona na jego brak. W tym czasie dbaj nie tylko o swoje rośliny cieniolubne, ale przede wszystkim o te światłolubne. Znajdź dla nich bardziej naświetlone miejsce i sprawdzaj, jak się w nim rozwijają.