Tradycyjne kabiny prysznicowe z brodzikiem wciąż mają swoich zwolenników, jednak posiadają też pewne wady. Poza tym na rynku wyposażenia łazienek stale przybywa nowości - eleganckich kabin z subtelnymi wykończeniami i dyskretnych ścianek prysznicowych. Mitem jest, że nowoczesne rozwiązania prysznicowe zarezerwowane są tylko dla dużych pomieszczeń kąpielowych. Zapraszamy do lektury kolejnego wpisu "Inspiracje Topsanit". Tym razem podpowiemy, jak urządzić elegancki i funkcjonalny prysznic bez brodzika w bloku.
Nowoczesny prysznic - trendy łazienkowe 2021
Niezależnie od tego, czy dopiero co wprowadzasz się do mieszkania od dewelopera, czy planujesz remont starej łazienki, na początek warto poznać najnowsze trendy aranżacyjne. Poniższe inspiracje będą wskazówką, jak urządzić prysznic w łazience w bloku, aby był on nie tylko funkcjonalny i bezpieczny, ale również nowoczesny i stylowy.
- Niech żyje minimalizm - to właśnie spójny, minimalistyczny design sprawił, że coraz częściej odchodzi się od tradycyjnych, zabudowanych kabin prysznicowych na rzecz delikatnych ścianek i parawanów. Minimalistyczne elementy wyposażenia są istotne szczególnie na małej powierzchni, gdzie trzeba wygospodarować przestrzeń na wszystkie niezbędne sprzęty i akcesoria bez zagracania łazienki.
- W czerni i bieli - mimo silnego trendu łazienki w kolorze, w modzie wciąż pozostają wnętrza monochromatyczne. W małych łazienkach w bloku najlepiej stawiać na przewagę bieli z czarnymi dodatkami. W nowoczesnej aranżacji doskonale sprawdzą się białe płytki ceramiczne i marmur. Marmur najczęściej kładzie się na ścianie za prysznicem, płytkami wykłada się podłogi i wybrane części ścian.
- Jasno i przejrzyście - nowoczesna łazienka powinna być jasna i przestronna.
- Baterie bezdotykowe - ostatni rok pokazał, jak ważna jest higiena i bezpieczeństwo. W nowoczesnych rozwiązaniach prysznicowych stawia się teraz na bezdotykowe modele baterii prysznicowej.
Kabiny prysznicowe bez brodzika
W sklepach znajdziesz obecnie różne rodzaje kabiny prysznicowej. Obok klasycznych rozwiązań z brodzikiem, na pierwszy plan wysuwają się warianty montowane bezpośrednio na posadzce. Taki prysznic bez brodzika jest zabudowany z wszystkich stron. Do wyboru masz różne kształty - zarówno półokrągły, jak i prostokątny i kwadratowy. Ze względu na ograniczenia w metrażu w małej łazience najlepiej postawić na kabinę półokrągłą lub kwadratową. Większość modeli wykonana jest z transparentnego szkła hartowanego (grubość szkła 6 mm). Kabiny prysznicowe różnią się wykończeniem. Niektóre warianty prysznica mają srebrne profile, inne czarne lub złote. Kabina z czarnymi profilami świetnie sprawdzi się w łazienkach urządzonych w nurcie black & white. Z kolei złote profile dobrze współgrają z marmurem.
Pomysł na prysznic bez brodzika: ścianka walk-in
Inny pomysł na prysznic bez brodzika w bloku to bardzo popularne obecnie ścianki prysznicowe walk-in. W przeciwieństwie do kabiny ścianka składa się tylko z dwóch elementów - przezroczystej ściany ze szkła hartowanego przytwierdzonej do ściany profilem i dodatkowego wspornika (stabilizatora). Taka konstrukcja sprawia, że kącik z prysznicem staje się praktycznie niewidoczny, co idealnie wpisuje się w nurt minimalizmu. Podobnie jak w przypadku montażu kabiny, masz do wyboru profile w kolorach czarnym, srebrnym i złotym. Niektóre ścianki są dodatkowo ozdobione czarną kratką. Tak zamontowany prysznic pasuje również do wnętrz loftowych.
Aranżacja prysznica bez brodzika we wnęce
Czasami dobre rozwiązanie na prysznic w małym mieszkaniu nasuwa się samo. Wystarczy w realizacji wykorzystać rozkład pomieszczenia. Jeśli w Twojej łazience nie ma miejsca na postawienie wanny ani nawet na montaż zabudowanej kabiny, być może uda się zainstalować prysznic we wnęce. Wykorzystanie wnęki pozwala zaoszczędzić cenne centymetry przestrzeni. Do wnęki warto zamontować drzwi prysznicowe. Zastosowanie takiego rozwiązania sprawi, że ograniczysz ryzyko rozchlapania wody na całą łazienkę. Poza tym możesz znacznie podwyższyć komfort termiczny kąpieli. Ten produkt znajdziesz w sklepach w różnych wariantach. Zwróć uwagę nie tylko na kolor wykończenia profili, ale również na typ drzwi (uchylne, przesuwne, składane) i stronę otwierania (lewostronne, prawostronne, uniwersalne).
Odpływ liniowy - najważniejszy element prysznica bez brodzika
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wykonanie prysznica za pomocą kabiny, ścianki lub drzwi, musisz pamiętać o odpływie bezpośrednio w podłodze. Odpływ przy powierzchni podłogi ma wiele zalet. Po pierwsze jest bardzo estetyczny. Elegancka, minimalistyczna listwa między płytkami jest praktycznie niewidoczna pod prysznicem. Po drugie - prysznic z odpływem w podłodze ma także zalety praktyczne. Zapewnia komfortowe wchodzenie pod natrysk (bez krawędzi, barier), ułatwia utrzymanie łazienki w czystości (nie wymaga tak dokładnego czyszczenia jak brodzik), a w razie awarii instalacji zabezpiecza pomieszczenie przed zalaniem. Istnieją dwa sposoby wykonania odpływu na poziomie podłogi.
1) Najprostsze rozwiązanie to gotowy brodzik wpuszczony w podłogę. Nie musi być akrylowy, ważne, aby pasował do designu łazienki (na przykład do płytek wewnątrz prysznica). W sklepach znajdziesz obecnie niskie brodziki z konglomeratu kamiennego i stali emaliowanej. Wmontowany do poziomu podłogi brodzik umożliwia bezprogowe wejście pod natrysk, a odpływowo-przelewowy system wody stanowi integralną część jego konstrukcji. Dzięki temu montaż niskiego brodzika i odpływu nie wymaga zaawansowanych prac murarskich.
2) Samodzielny montaż odwodnienia do prysznica. W tym celu należy uformować podłogę z odpowiednim spadkiem (przy użyciu zaprawy) i ułożyć płytki ceramiczne. Właściwy spadek i rodzaj wylewki mają wpływ na poziom wydajności odpływu prysznicowego. Osadzenie odpływu z syfonem w podłodze wymaga zaawansowanych prac hydraulicznych. Dlatego montaż natrysku z odpływem podłogowym warto zaplanować wcześniej, najlepiej na etapie budowy mieszkania lub generalnego remontu łazienki (musisz liczyć się z tym, że trzeba skuwać płytki, gdyż do remontu będzie cała podłoga).
Wyróżniamy kilka typów odpływu podłogowego. Do najbardziej popularnych należy odpływ liniowy i odpływ punktowy. Z uwagi na lepszą wydajność polecamy zastosowanie odpływu liniowego. Odpływ liniowy ma większą powierzchnię, dzięki czemu szybciej odprowadza wodę. Podczas instalacji systemu odwodnienia trzeba pamiętać również o izolacji (na podłodze pod prysznicem stosuje się masę uszczelniającą). Pamiętaj, że tego typu instalacje w domu warto wykonywać pod okiem fachowca. Sprawna ekipa może zrobić takie odwodnienie w jeden dzień.
Łazienka w bloku - nowoczesna armatura prysznicowa
Remont łazienki składa się z kilku etapów. Ostatnim krokiem w przypadku aranżacji kącika prysznicowego (już po zamontowaniu syfonu i odpływu liniowego) jest instalacja armatury. W nowoczesnej przestrzeni natryskowej możesz zastosować taką armaturę, jaka tylko w danym momencie Ci się podoba. Oczywiście warto zwrócić uwagę na pewne funkcjonalności i najnowsze trendy. Obecnie klasyczne baterie prysznicowe montuje się w ścianie. Podtynkową armaturą prysznicową jeszcze lepiej podkreślisz spójny design w łazience (zwłaszcza w małym wnętrzu). Baterie natryskowe wykonane są najczęściej ze stali nierdzewnej i występują w różnych wariantach kolorystycznych. Dzięki temu bez problemu wybierzesz coś do swojego domu. Godne polecenia są również panele prysznicowe - najlepiej w nowej wersji z baterią prysznicową bezdotykową.
Łazienka w bloku - urządzamy mieszkanie razem z Topsanit
Łazienka w bloku może być wyzwaniem, jednak dzięki tysiącom naszych produktów to wyzwanie jest łatwiejsze. Wiesz już, że bez problemu możesz zamontować prysznic bez brodzika w swoim mieszkaniu. Zanim ruszysz z remontem, pozostaje wybór niezbędnych produktów. W Topsanit masz wszystko w jednym miejscu - ścianka i kabina, odpływy wody i syfon, wylewki do baterii i komplety natryskowe. Sprawdź propozycje marek, z którymi współpracujemy (między innymi Grohe, Kohlman, Paffoni, Valvex) i rozpocznij urządzanie!