Dlaczego grzejnik łazienkowy elektryczny?
Grzejnik elektryczny w łazience staje się coraz bardziej popularnym wyborem, zastępując tradycyjne grzejniki przyłączone do instalacji centralnego ogrzewania. Jednym z głównych powodów jest niezależność od pracy kotła co w domu jednorodzinnym czy też kotłowni lub dostaw energii z miejskiego cieplika w budynkach wielorodzinnych.
Grzejnik elektryczny pozwala na szybkie i efektywne dogrzewanie pomieszczenia w dowolnym momencie, niezależnie od tego, czy akurat trwa sezon grzewczy, czy też nie. Elektryczne grzejniki łazienkowe charakteryzują się prostotą instalacji, dzięki czemu można je łatwo zamontować w praktycznie każdym miejscu, nawet tam, gdzie montaż tradycyjnego grzejnika byłby trudny lub niemożliwy. Dodatkowo, nowoczesne modele grzejników często są wyposażone w termostaty i programatory, umożliwiające precyzyjne dostosowanie temperatury oraz czasu pracy urządzenia do indywidualnych potrzeb użytkowników. W porównaniu z tradycyjnymi, wodnymi, modele elektryczne mogą również prezentować się bardziej nowocześnie i estetycznie, doskonale wpisując się w design współczesnych łazienek.
Jakie grzejniki elektryczne stosuje się w łazienkach?
Grzejniki elektryczne w łazienkach to praktyczne i estetyczne rozwiązanie, które umożliwia precyzyjne dostosowanie temperatury w pomieszczeniu. Choć na rynku dostępne są różne rozwiązania, to wśród najbardziej popularnych można wyróżnić modele konwektorowe i drabinkowe. Grzejniki konwektorowe działają na zasadzie konwekcyjnego przepływu powietrza przez grzejnik. Oznacza to, że chłodne powietrze, które w sposób naturalny opada ku dołowi, znajdując się w bezpośrednim sąsiedztwie elementów grzejnych, ulega ociepleniu i unosi się ku górze. W ten sposób grawitacyjnie następuje ogrzanie całego pomieszczenia. Grzejniki konwekcyjne są zwykle wolnostojące i dość duże, dlatego rzadko stosuje się je w łazienkach jako samodzielne ogrzewanie. Częściej wybierane są jako dodatkowe źródło ciepła dla dogrzania pomieszczeń, w których istnieje centralne ogrzewanie.
Zdecydowanie bardziej popularne w łazienkach są grzejniki drabinkowe. Ich działanie jest proste i przypomina działanie grzałki: grzejnik nagrzewa się po włączeniu i oddaje ciepło do pomieszczenia, powodując stopniowo podwyższenie panującej w nim temperatury. Warto podkreślić, że grzejniki elektryczne odznaczają się niewielką bezwładnością cieplną. Oznacza to, że szybko stygną po wyłączeniu, nie oddając wówczas ciepła, ale także, że bardzo szybko po włączeniu się nagrzewają. Pozwala to na uzyskanie w pomieszczeniu odpowiedniej temperatury w krótkim czasie. Poza funkcją grzewczą, drabinkowe grzejniki elektryczne pełnią również funkcję estetyczną, doskonale komponując się z nowoczesnymi aranżacjami łazienek.
Mogą Cię również zainteresować:
- Czarne grzejniki łazienkowe
- Zawory do grzejników
- Grzejniki dekoracyjne
- Grzejniki płytowe
- Dodatki do grzejników
Czym kierować się przy wyborze grzejnika elektrycznego drabinkowego?
Przy wyborze grzejnika elektrycznego warto kierować się kilkoma kluczowymi kryteriami. Po pierwsze należy wziąć pod uwagę parametry techniczne urządzenia:
- moc grzejnika, która powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia i jego zapotrzebowania cieplnego,
- efektywność energetyczna, czyli zdolność grzejnika do efektywnego przekształcania energii elektrycznej w ciepło oraz do efektywnego rozprowadzania tego ciepła w pomieszczeniu,
- zużycie prądu.
Efektywność i pobór energii mają kluczowe znaczenie dla kontroli kosztów eksploatacyjnych. Technologia, z której korzysta grzejnik, jest kolejnym aspektem do rozważenia. Niekiedy warto zainwestować w grzejniki z funkcjami takimi jak programowanie czy zdalne sterowanie. Na koniec, nie zapominajmy o gwarancji i renomie producenta, co może być wskaźnikiem jakości i trwałości urządzenia, a także o estetyce grzejnika.
[product id="14058,20653,24330,15559"]
Grzejniki drabinkowe a ozdobne
Grzejniki drabinkowe stanowią ogólnie przyjętą nazwę dla rodzaju grzejników mocowanych do ściany, charakteryzujących się specyficzną konstrukcją przypominającą drabinę. Składają się z poziomych rurek ułożonych równolegle do siebie i połączonych rurami pionowymi. Grzejniki tego typu są szczególnie popularne w łazienkach, ponieważ ich konstrukcja jest nie tylko funkcjonalna pod względem ogrzewania, ale również umożliwia suszenie ręczników.
Oczywiście klasyczne "drabinki" to tylko część niezwykle bogatego asortymentu. Współczesne grzejniki tego typu mogą być wykonane z rur o przekroju prostokątnym albo kwadratowym oraz mieszanym. Ich elementy mogą również być ułożone wzajemnie w rozmaity sposób. Oferowane modele różnią się również wielkością, dzięki czemu bez problemu da się dopasować zarówno grzejnik do łazienki niewielkiej, jak i dużej.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze grzejnika łazienkowego?
Moc, zużycie energii elektrycznej, a także możliwość regulacji temperatury to ważne parametry, podobnie jak materiał i sposób wykonania grzejnika. Jego kształt i wielkość są istotne, ale ze względów estetycznych bardzo ważna jest także kolorystyka. To ona odgrywa często decydującą rolę przy wyborze.
Szczęśliwie dla miłośników mniej konwencjonalnych rozwiązań, dawno już minęły czasy, kiedy jedyne dostępne w handlu drabinki miały biały kolor. Obecnie w naszej ofercie można znaleźć zarówno cieszące się niezmiennie powodzeniem grzejniki białe, jak i bardzo modne ostatnio czarne, a także srebrne, złote, grafitowe oraz granatowe. Zwolennikom mocnych, nasyconych barw polecamy czerwienie, a także pomarańcze. Niektórzy producenci idą o krok dalej, zapewniając Klientom możliwość wyboru spośród kolorów dostępnych z bogatej palety barw.