Wanna z hydromasażem to urządzenie, które dziś dostępne jest w zasadzie dla każdego. Oferowane na rynku wyposażenia łazienek zapewnia szeroki wybór wanien z hydromasażem przeznaczonych zarówno do małych, jak i dużych wnętrz. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jakie korzyści dają i w jaki sposób działają wanny z hydromasażem.
Wanna z hydromasażem - czy warto?
Wanna z hydromasażem to doskonały sposób na relaks. Ciepła woda w połączeniu z delikatnym masażem działa rozluźniająco i kojąco. Kąpiel w wannie z hydromasażem działa również leczniczo na wiele schorzeń. Hydromasaż poprawia krążenie krwi, jednocześnie obniżając jej ciśnienie oraz zwiększa przepływ limfy. Łagodzi również bóle kręgosłupa, głowy, brzucha czy mięśni, przeciwdziała zakwasom oraz skurczom, a także pozytywnie wpływa na układ nerwowy. Stanowi dobry sposób na problemy ze snem, a także wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej.
Na rynku dostępne są również wanny z hydromasażem z funkcją aromaterapii oraz chromoterapii (z użyciem kolorowego światła).
Wanna z hydromasażem - parametry techniczne
Decydując się na hydromasaż, warto przyjrzeć się parametrom technicznym urządzenia. Kupując gotową wannę w komplecie z hydromasażem, producent na etapie projektowania urządzenia dobiera do pojemności wanny odpowiednio wydajną pompę gwarantującą właściwe ciśnienie strumienia wody, a także dmuchawę (w przypadku masażu powietrznego lub wodno-powietrznego). Wysokiej jakości wanny znanych producentów będą dysponowały odpowiednią mocą pomp i dmuchaw, a także dostosowaną do wielkości wanny liczbą dysz. Urządzenia renomowane zawsze będą gwarantować użytkownikom również bezpieczeństwo. Warto pamiętać, że praca silnika pompy czy dmuchawy wiąże się nieodłącznie z zasilaniem prądem elektrycznym, który w połączeniu z wodą stanowi śmiertelne zagrożenie. Dlatego warto postawić na znane marki, a także starannie przeprowadzić montaż wanny, nie ignorując takich czynności jak uziemienie pompy wodnej czy innych elementów potencjalnie przewodzących prąd.
Wybierając model wanny, warto zwrócić również uwagę na lokalizację pilota (sterownika), za pomocą którego ustawia się pożądane parametry pracy. Sterownik najczęściej umieszczony jest na obrzeżu wanny i umożliwia ustawienie żądanej temperatury wody, pozwala włączyć hydromasaż i ręcznie go wyłączyć, a także ustawić odpowiedni program masażu. Należy dodać, że współczesne wanny z hydromasażem są wyposażone często w dodatkową elektronikę, np. czujnik poziomu wody czy system automatycznej dezynfekcji.
[product id="12709,6282,5921,5923"]
Różne typy masażu - na który się zdecydować?
Choć określenie "hydromasaż" odnosi się do masażu wodnego (świadczy o tym przedrostek hydro-), to jednak przyjęło się w ten sposób określać różne typy masażu stosowanego w wannach, czyli:
-
masaż wodny, inaczej bicz wodny, a więc strumienie wody wydostające się z dysz zlokalizowanych na ściankach wanny oraz jej dnie,
-
masaż powietrzny - strumienie powietrza są tłoczone do wnętrza wanny za pomocą specjalnej dmuchawy na jeden z dwóch sposobów: bezpośrednio przez dysze lub z komory, która powstaje przez zastosowanie podwójnego dna. Wówczas w wewnętrznym dnie wanny znajdują się niewielkie, lecz liczne otwory, przez które wydostaje się powietrze. To drugie rozwiązanie jest tańsze, lecz stwarza pewne problemy natury higienicznej - przestrzeń komory bardzo trudno osuszyć,
-
masaż wodno-powietrzny - rodzaj masażu stanowiący połączenie wariantu wodnego i powietrznego.
Warto podkreślić, że w wannach zaopatrzonych w hydromasaż, pompa wodna oraz dmuchawa znajdują się pod dnem. Obydwa urządzenia generują hałas, z którym należy się liczyć podczas użytkowania systemu. Istnieją oczywiście ekskluzywne modele wanien, w których pompa czy dmuchawa mocowane są w odrębnym pomieszczeniu, co zmniejsza poziom hałasu w łazience, jednak są to rozwiązania indywidualne. Coraz częściej w handlu pojawiają się również wanny z masażem ultradźwiękowym, jednak nie są one jeszcze tak popularne jak masaż wodny czy powietrzny.
Wanna z hydromasażem - czy tylko w dużych łazienkach?
Pierwsze hydromasaże były luksusem, dlatego zaopatrywano w nie tylko duże wanny narożne. Kolejno w sprzedaży zaczęły pojawiać się inne warianty i opcje. Dziś obecność masażu wodnego czy powietrznego nie zależy od kształtu wanny, ani jej wielkości. Innymi słowy, choć nadal na rynku spotyka się duże wanny narożne z hydromasażem, to jednak przyszli użytkownicy mogą wybrać również modele prostokątne i owalne przyścienne czy wanny wolnostojące w różnych rozmiarach.
Dzięki dużej różnorodności dostępnych rozwiązań, wanna z hydromasażem pozwala cieszyć się relaksującą kąpielą nie tylko użytkownikom dużych i przestronnych łazienek, ale także tych nieco mniejszych, a nawet zupełnie niewielkich.
Jak działa hydromasaż w wannie?
Mechanizm działania wanien z hydromasażem jest oparty na współpracy pompy (dmuchawy) z dyszami. Proces ten łączy w sobie zalety tradycyjnego masażu z korzyściami wynikającymi z oddziaływania wody. W przypadku masażu wodnego, po uruchomieniu hydromasażu, z wanny zasysana jest woda, kierowana następnie do systemu rur. Kolejno, woda dociera do dysz umieszczonych wewnątrz wanny. Dysze są starannie rozmieszczone w różnych obszarach urządzenia, żeby zapewnić równomierne i efektywne działanie hydromasażu na ciało użytkownika. Pompa reguluje ciśnienie wody, co pozwala na dostosowanie intensywności masażu do indywidualnych upodobań i potrzeb użytkownika. Większe ciśnienie to bardziej intensywny masaż, a mniejsze – lżejszy.
Współczesne wanny z hydromasażem oferują różne programy i tryby masażu, które umożliwiają użytkownikowi dostosowanie ich do swoich potrzeb. Możliwość zmiany ustawień ciśnienia, intensywności oraz rodzaju masażu pozwala na uzyskanie jeszcze lepszych efektów kosmetycznych i terapeutycznych.
Wanna z hydromasażem vs. prysznic z hydromasażem
A co, jeśli zamiast wanny wolisz zainstalować w łazience kabinę prysznicową? Czy musisz zrezygnować wówczas z hydromasażu? Niekoniecznie, dobrodziejstwem wodnego masażu możesz cieszyć się również pod prysznicem. W ofercie naszego sklepu mamy panele prysznicowe z hydromasażem, które zapewniają relaks i lecznicze działanie wody również osobom korzystającym wyłącznie z natrysku. Warto jednak pamiętać, że prysznic zapewnia hydromasaż wyłącznie w pozycji stojącej, co jednak nie wpływa na jego skuteczność.