Montaż kabiny prysznicowej to zadanie, które można wykonać samodzielnie, choć nie należy do najłatwiejszych prac remontowo-wykończeniowych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o mocowaniu kabiny metodą gospodarską, warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami, żeby właściwie ocenić swoje możliwości. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jak zamontować kabinę prysznicową Sanplast krok po kroku.
Różne kabiny prysznicowe Sanplast - wybierz najbardziej odpowiedni model
Marka Sanplast oferuje szereg kabin prysznicowych, które można łączyć z brodzikami oferowanymi przez producenta. Poza popularnymi obecnie ściankami typu walk-in, dużą popularnością cieszą się kabiny prostokątne i narożne kwadratowe z drzwiami rozwiernymi, ale także półokrągłe, z drzwiami przesuwnymi. W szerokim asortymencie Sanplast nie brakuje też kabin wnękowych, zarówno z drzwiami przesuwnymi, jak i rozwiernymi. Decydując się na wybór kabiny, warto rozpatrzyć różne możliwości.
[product id="4788,4806,5129,16401"]
Samodzielny montaż kabiny prysznicowej - jakich błędów unikać?
Żeby uniknąć błędów najczęściej popełnianych przy montażu kabiny prysznicowej, warto się z nimi zapoznać. Oto krótka lista najczęstszych pomyłek:
-
brak stosowania instrukcji obsługi. Choć montaż kabiny prysznicowej zwykle przebiega bardzo podobnie, poszczególne etapy mogą różnić się pewnymi istotnymi szczegółami. Instrukcja montażu dostarczana przez producenta jest zawsze najważniejszą wytyczną,
-
mocowanie kabiny w pojedynkę. Dla fachowca samodzielny montaż kabiny prysznicowej nie stanowi trudności, jednak wykonując tę pracę po raz pierwszy, warto postarać się o osobę do pomocy,
-
niezachowanie dokładności. Precyzja, zwłaszcza w wyznaczaniu pionów i poziomów jest niezbędna. Poza montażem brodzika, bardzo ważne jest właściwe zamocowanie listew przyściennych - od tego zależy poprawność montażu pozostałych elementów kabiny.
Pierwszy krok - montaż brodzika
Sposób montażu brodzika zależy od konkretnego modelu, jednak obecnie bardzo popularne są brodziki ultracienkie, które zwykle można mocować na trzy sposoby:
-
bezpośrednio na podłoże (wymagają wówczas odpowiedniego otworu w posadzce przeznaczonego na odpływ),
-
równo z poziomem posadzki (podłoże musi być wówczas obniżone w stosunku do poziomu posadzki),
-
na stelażu (konieczna jest wówczas konstrukcja przeznaczona do zamocowania brodzika).
Poniżej przedstawiamy przykładowy sposób mocowania brodzika na konstrukcji.
Przygotowanie podłoża
Upewnij się, że podłoże, na którym będzie umieszczony brodzik, jest stabilne, suche i wolne od kurzu i brudu. W przypadku, gdy powierzchnia jest nierówna, zastosuj zaprawę wyrównującą. Po jej ułożeniu trzeba wstrzymać się z montażem brodzika aż do całkowitego wyschnięcia zaprawy.
Sprawdź dopasowanie brodzika
Umieść brodzik w miejscu, w którym ma się znaleźć docelowo, żeby sprawdzić, czy pasuje do przewidzianej dla niego przestrzeni.
Wykonaj otwory pod kołki
Kiedy upewnisz się, że brodzik jest właściwie umieszczony, zaznacz miejsca, w których będą umieszczone elementy przeznaczone do montażu. Za pomocą wiertarki i odpowiedniego wiertła wykonaj otwory, w które będą wkręcone kołki rozporowe.
Zainstaluj dolną część syfonu
Dolną część syfonu połącz z elastyczną rurą odpływową, pamiętając o zachowaniu odpowiedniego spadku. Rurę elastyczną połącz z odpływem w ścianie.
Zamocuj stelaż i brodzik
Po wykonaniu otworów pod kołki, zamocuj stelaż. Wyrównaj poziom elementów montażowych tak, żeby po umieszczeniu na nich brodzik zachował poziom, a także, żeby możliwe było zamocowanie panelu maskującego o wybranej wysokości. Po umieszczeniu brodzika na stelażu, przymocuj go do konstrukcji za pomocą dołączonych elementów montażowych. Kolejno, zamontuj górną część syfonu i połącz ją z częścią dolną.
Uszczelnienie i panel maskujący
Przy montażu brodzika na stelażu niezbędne jest zastosowanie panelu maskującego o odpowiedniej wysokości. Przy ścianach należy uszczelnić szczeliny między okładzinami a brodzikiem silikonem sanitarnym.
Decydując się na montaż brodzika na stelażu, należy zadbać o odpowiednią konstrukcję i listwę o pożądanej wysokości przed przystąpieniem do prac. Stelaż i listwy w systemie Sanplast należy dokupić osobno.
[product id="8194,10036,2016,21414"]
Montaż kabiny prysznicowej na brodziku
Proces montażu kabiny może przebiegać nieco inaczej w zależności od wybranego modelu, jednak najczęściej będzie składał się z podobnych kroków, które przedstawiamy poniżej.
-
Montaż kabiny prysznicowej rozpoczynamy od ustalenia dokładnej lokalizacji listew przyściennych.
-
Następnie wiercimy otwory w ścianie, przeznaczone pod kołki rozporowe do zamocowania listew przyściennych.
-
Listwy przyścienne mocujemy do ścian za pomocą kołków montażowych.
-
Pozostałe elementy kabiny montujemy poza brodzikiem, na płaskiej i równej powierzchni, najlepiej na posadzce, uważając, żeby nie porysować profili. Profil górny oraz dolny łączymy ze sobą ściankami stałymi kabiny prysznicowej.
-
Po połączeniu ścianek z profilami, należy całość umieścić na brodziku i za pomocą łączników, połączyć kabinę z listwami, jednocześnie kontrolując, czy ustawiamy kabinę w pionie. Warto wiedzieć, że listwy przyścienne posiadają regulację, która pozwala na zniwelowanie ewentualnych odchyleń ściany od pionu, umożliwiając tym samym zachowanie poziomów i pionów konstrukcji kabiny.
-
Kolejny krok to zamocowanie systemów jezdnych na drzwiach (oczywiście w przypadku drzwi przesuwnych - drzwi rozwierne posiadają zawiasy). Drzwi należy zamontować w kabinie prysznicowej, pamiętając jednocześnie o montażu ograniczników zarówno u góry, jak i u dołu skrzydeł.
-
Dołączone do zestawu uchwyty mocujemy w przygotowanych otworach montażowych.
-
Następną czynnością, jaką należy wykonać przy montażu kabiny prysznicowej jest jej uszczelnienie. Niezbędny jest montaż uszczelek na zewnętrznych krawędziach drzwi, a także zabezpieczenie kabiny przed przeciekaniem wody od wewnątrz. Używa się do tego uszczelek z listwą magnetyczną mocowanych na krawędziach wewnętrznych.
Tak przygotowaną kabinę należy jeszcze uszczelnić za pomocą silikonu sanitarnego zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz.