
Baterie kuchenne powinny być funkcjonalne i trwałe. Istotna jest także w przypadku baterii wysoka jakość wykonania oraz oszczędność wody. Baterie kuchenne są ważnym elementem wystroju wnętrza, dlatego liczy się tu także odpowiedni design. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem do kuchni są jednouchwytowe baterie z wyciąganą wylewką obrotową, choć w asortymencie nie brakuje także innych rozwiązań: baterii naściennych, z wylewką elastyczną czy sztorcowych stałych.
Dobre baterie kuchenne jednouchwytowe
Baterie wyposażone w jeden uchwyt to najczęściej spotykane rozwiązanie. Przemawia za nim praktyczność. Znacznie łatwiej jest ustawić pożądaną temperaturę wody manewrując uchwytem, niż używając dwóch klasycznych kurków. Dlatego baterię jednouchwytową stosuje się nie tylko w łazienkach, ale także w kuchniach. Tym bardziej, że ten rodzaj baterii da się obsługiwać jedną ręką, co w kuchni bywa kluczowe. Obecnie niemal jedyny wyjątek od tej reguły stanowią baterie stylizowane na retro, gdzie użytkownicy z uwagi na design rezygnują dobrowolnie z wygody.
Baterie kuchenne stałe - niedrogie i uniwersalne
Baterie stałe, bez wyciąganej lub elastycznej wylewki to najprostsze modele, zwykle niedrogie i dostępne w wielu opcjach kolorystycznych oraz wariantach wysokości i kształtu. Użytkownik może nabyć baterie stałe naścienne, ale także baterie sztorcowe (stojące) wysokie oraz niskie.
Warto podkreślić, że mycie naczyń przy bateriach stałych wcale nie musi być trudniejsze niż przy droższych bateriach kuchennych, jednak w tym przypadku komfort zmywania zależy od właściwego doboru modelu (kształt i rozmiar baterii) do głębokości zlewozmywaka oraz jego kształtu.
[product id="20465, 29966, 29961, 15744"]
Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką- komfort zmywania
Baterie kuchenne z wyjmowaną wylewką to rozwiązanie spotykane obecnie najczęściej. Wyciągana wylewka obrotowa pozwala precyzyjnie ukierunkować strumień wody i manewrować nim w dowolny sposób. Ułatwia nie tylko zmywanie naczyń czy większych pojemników (np. foremek do piekarnika, naczyń żaroodpornych itd.) ale także płukanie warzyw czy nawet mycie zlewozmywaka. Dlatego zastanawiając się, jaką baterię kuchenną wybrać, warto wziąć pod uwagę właśnie tę opcję.
Korzystny kompromis - baterie stojące z elastyczną wylewką
Baterie z elastyczną wylewką to stopień pośredni między modelami stałymi, a tymi z wylewką wyciąganą. Konstrukcja baterii pozwala na manewrowanie strumieniem wody, choć nie w tak nieograniczony sposób, jak w przypadku wyciąganej wylewki. Zwykle takie baterie kuchenne mają kształt zbliżony do odwróconej litery U - wówczas długość wylewki jest na tyle duża, że ułatwia czynności, które wykonujemy przy zlewie.
Warto podkreślić, że niektóre modele łączą w sobie najlepsze cechy baterii kuchennych. Ich wylewki są zarówno elastyczne, jak i wyciągane.
Jak wybrać baterię kuchenną? Oszczędność wody
Zarządzanie strumieniem wody i jej oszczędność zwykle wiążą się z takimi rozwiązaniami jak baterie termostatyczne czy wyposażone w mieszacze wody ciepłej. W przypadku baterii kuchennych rzadko stosuje się jednak termostaty czy mieszacze., podobnie jak popularnością nie cieszą się w tym przypadku baterie bezdotykowe. W kuchni temperatura wody jest często regulowana od ciepłej czy gorącej po zimną - wynika to ze zmiennych potrzeb, nieco inaczej niż w łazience, gdzie woda służy w zasadzie do mycia. Zabiegi higieniczne wymagają zwykle stałej temperatury wody, podczas gdy w kuchni nie jest to szczególnie istotne, zwłaszcza kiedy do mycia naczyń używa się głównie zmywarki.
W kontekście zużycia wody w kuchni, ważniejsza wydaje się być konstrukcja baterii, a zwłaszcza takie akcesoria jak natrysk czy perlator na końcu wylewki. Już sam natrysk umożliwia zmniejszenie zużycia dzięki ograniczeniu strumienia wody, a perlator pozwala oszczędzać wodę jeszcze bardziej.
[product id="29979,5056,15746,30140"]
Baterie naścienne i stojące
Baterie kuchenne naścienne są dziś znacznie rzadziej używane niż stojące. Przeprowadzając remont kuchni, inwestorzy wymieniają baterie starego typu na nowoczesne, czyli stojące, mocowane bezpośrednio do blatu, lepiej dopasowane do kształtu komór zlewozmywaka i wygodniejsze w użyciu. Instalacja baterii kuchennych stojących wiąże się jednak z dość gruntownym remontem, dlatego przy mniejszych inwestycjach użytkownicy ograniczają się do wymiany starych modeli na nowoczesne baterie naścienne - bardziej estetyczne i zwykle jednouchwytowe. Ich zamocowanie nie wymaga zmian w instalacji wodnej ani większych ingerencji w wystrój kuchni.
Kolorystyka i design - duży wybór rozwiązań
Jeszcze dwie, trzy dekady temu zakup baterii kuchennej w innym kolorze niż srebrny chrom wymagał ogromnej determinacji i wysiłku. Dziś producenci oferują, obok typowych rozwiązań, również niestandardowe. Nikogo nie dziwi bateria kuchenna czarna, złota, miedziana czy dwukolorowa. Podobnie duży wybór związany jest z formą. Poza najbardziej chyba popularnymi bateriami o półokrągłych wylewkach, bez problemu można kupić również rozwiązania w kształcie odwróconej litery L i to zarówno z dość wyraźnie, "kanciasto" zaznaczonym narożem, jak i łagodnym, miękko zmieniającym kierunek.
Baterie z wylewkami o przekroju kolistym są zdecydowanie najczęściej spotykanymi rozwiązaniami, gwarantującymi odpowiedni przepływ wody, jednak dostępne są także modele o przekroju zbliżonym do prostokątnego.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze baterii kuchennej?
Poza różnymi dostępnymi opcjami wylewki, a także odpowiednim wyborem designu, przy zakupie baterii kuchennej warto zwrócić jeszcze uwagę na kilka szczegółów związanych z lokalizacją zlewozmywaka w kuchni. Chodzi przede wszystkim o sytuację, w której zlew jest umieszczony pod oknem. Trzeba wówczas uniknąć kolizji otwieranego skrzydła okiennego ze zbyt wysoką baterią.
W niektórych sytuacjach rozwiązaniem może być elastyczna wylewka, którą można nieco ugiąć, otwierając jednocześnie okno. Warto jednak mieć na uwadze, że elastyczność wylewki jest ograniczona i zbyt mocne jej dociskanie może spowodować usterkę. Niekiedy trzeba więc zrezygnować z wysokiej wylewki na rzecz niższej wyłącznie z powodu lokalizacji zlewu pod oknem. Niska bateria kuchenna może okazać się jedynym sensownym rozwiązaniem w takiej sytuacji. Na szczęście nie oznacza to rezygnacji z takich udogodnień jak wyciągana wylewka czy perlator, który pozwala oszczędzać wodę.