Oświetlenie łazienki jest istotną kwestią nie tylko z uwagi na zapewnienie odpowiedniej funkcjonalności pomieszczenia, ale również ze względu na podkreślenie jego walorów architektonicznych. W każdym wnętrzu przeznaczonym do relaksującej kąpieli dobrze jest wyodrębnić dwie grupy oświetleniowe: źródła światła pozwalające na komfort korzystania z pomieszczenia, a także rozproszone światło zapewniające nastrojowy półmrok. Jakie oświetlenie do łazienki wybrać? Czym kierować się przy zakupie lamp? Dowiedz się, czytając poniższy tekst.
Odpowiedni dobór źródeł światła w łazience - co to oznacza?
Jak dobrać oświetlenie do łazienki? Co trzeba wziąć pod uwagę kupując lampy przeznaczone do tego pomieszczenia? Wbrew pozorom, właściwe oświetlenie łazienki nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Trzeba jednak skupić się na kilku zasadniczych kwestiach, a przede wszystkim na funkcjonalności oraz bezpieczeństwie.
Oświetlenie w łazience - jakie spełnia funkcje?
Oświetlenie łazienkowe można podzielić ze względu na funkcjonalność na:
-
oświetlenie ogólne, które powinno uwzględniać wielkość pomieszczenia oraz jego kształt,
-
oświetlenie dodatkowe - ważne jest zwłaszcza oświetlenie zapewniające dodatkowo światło boczne lub górne w okolicy lustra,
-
oświetlenie dekoracyjne, które pełni rolę ozdobną.
Dwa pierwsze typy oświetlenia są w łazience potrzebne, a wręcz niezbędne po to, żeby spełniała swoją funkcję jak najlepiej. Światło dekoracyjne nie jest konieczne, jednak bardzo przydatne: sprawia, że wnętrze łazienki zyskuje właściwy, zamierzony przez architekta lub użytkownika charakter, a także powoduje, że przebywanie w tej przestrzeni będzie przyjemne, komfortowe i relaksujące.
Bezpieczeństwo
Oświetlenie do łazienki powinno być nie tylko funkcjonalne i ładne, ale przede wszystkim bezpieczne. Co to oznacza? Zanim zaplanujemy i zamontujemy jakiekolwiek lampy na własną rękę, warto uświadomić sobie, jak bardzo niebezpieczne dla ludzkiego życia jest połączenie wody i prądu. Napięcie 230 V, które mamy w naszych instalacjach elektrycznych w korelacji z wodą jest śmiertelne. Z tego powodu w instalacjach stosuje się aparaturę zabezpieczającą, jednak ryzyko trzeba również uwzględnić planując oświetlenie łazienki.
Warto kierować się tu prostą zasadą: wybierając lampy zasilane bezpośrednio z instalacji elektrycznej i montowane w bliskości wody, muszą odznaczać się odpowiednią szczelnością. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto poradzić się elektryka lub zwrócić bezpośrednio do producenta oświetlenia.
LED czy świetlówki kompaktowe?
Diody elektroluminescencyjne (LED) to obecnie najbardziej ekonomiczne oraz powszechne rozwiązanie, które w zasadzie wypiera inne opcje, zwłaszcza w użytku domowym. Dlatego zastanawiając się nad tym, jakie oświetlenie do łazienki będzie najbardziej odpowiednie, można przyjąć, że najlepiej postawić na oświetlenie LED. Takie podejście jest dziś najbardziej korzystne z dwóch powodów:
-
oszczędność - źródła światła LED zużywają znacznie mniej energii elektrycznej niż kompaktowe świetlówki, nie wspominając już o tradycyjnych żarówkach czy halogenach),
-
kwestie praktyczne - lampy łazienkowe dostępne w handlu to przede wszystkim oprawy przeznaczone na źródło światła w postaci "żarówki" LED.
Diody elektroluminescencyjne to oczywiście nie tylko "żarówki" ledowe, ale także taśmy LED czy gotowe elementy wystroju łazienki wyposażone w światło LED, m.in. lustra łazienkowe oraz szafki.
Strumień światła i jego natężenie
Jednostką natężenia światła używaną w technice oświetleniowej jest 1 lux, jednak w kontekście wyboru oświetlenia, lepiej jest się posługiwać mocą źródła światła wyrażoną w watach (W) oraz nieco trudnym do określenia pojęciem strumienia świetlnego mierzonego w lumenach. Każde źródło światła posiada pewną moc. Przyzwyczajeni do tradycyjnej żarówki, wiemy, że żarówka o mocy 20 W da "mało światła", a żarówka o mocy 100 W, sprawi, że w pomieszczeniu będzie dużo jaśniej. Podobnie jest z diodami elektroluminescencyjnymi. "Żarówka" ledowa o mocy 2 W daje słabe światło, a o mocy 10 W - silne.
Poza mocą oświetlenia, istotny jest także strumień światła. Jeśli lampa o dużej mocy zawieszona jest na wysokości 5 m, na podłodze jej światło będzie odbierane jako znacznie słabsze, niż jeśli tę samą lampę zawiesimy na wysokości 2 m. Dlatego wybierając źródło światła, kierujmy się zasadą: im wyżej (dalej) od odbiorcy znajdzie się lampa czy listwa oświetleniowa, tym powinna mieć większą moc.
Właściwa barwa światła w łazience
Czym jest barwa światła? To nic innego niż obiektywna ocena odcieni (temperatury barwowej) światła emitowanego przez LED, świetlówkę lub inne źródła światła, ze Słońcem włącznie. Co oznacza, że barwa światła oceniana jest obiektywnie? Otóż o barwie promieniowania decyduje współczynnik oddawania barw, jakim jest stopień Kelvina. Przyjmuje się, że neutralna barwa światła odpowiada światłu naturalnemu, słonecznemu i wynosi od 3300 do 5300 stopni Kelvina (K). Ciepłe światło ma temperaturę barwową poniżej 3300 K, natomiast zimne światło - powyżej 5300 K.
Dla przykładu:
-
świeczka to około 1800 K,
-
tradycyjna żarówka ma barwę około 2700 K,
-
wschody i zachody Słońca to mniej więcej 3000 K
-
lampa błyskowa w aparacie ma barwę około 5500 K,
-
błękitne niebo w słoneczny dzień - między 10 000 a 15 000 K,
-
błyskawica to 28 000 - 30 000 K.
Oświetlenie funkcyjne w łazience
Oświetlenie łazienkowe powinno odznaczać się kilkoma ważnymi cechami. Przede wszystkim musi zapewniać odpowiednią widoczność podczas wykonywania różnych czynności.
Silne oświetlenie główne
Główne oświetlenie łazienki musi gwarantować dobrą widoczność w każdym jej miejscu. Ponieważ łazienka powinna być utrzymana w nienagannej czystości, niezwykle istotne jest, żeby oświetlenie górne było wystarczająco silne, czyli posiadało właściwe natężenie oraz moc i stumień świetlny. Ta cecha przydaje się także wówczas, kiedy w łazience wykonywane są precyzyjne czynności takie jak np. obcinanie paznokci czy też ich malowanie.
Dobre oświetlenie lustra
Poza właściwym oświetleniem górnym, należy pamiętać także o doborze światła w okolicy lustra. Dobrym pomysłem jest oświetlenie punktowe, np. w formie reflektorów kierunkowych po obu stronach lustra lub nad jego górną krawędzią. Poza właściwym rozmieszczeniem oświetlenia, ważne jest także jego odpowiednia siła. Światło musi być wystarczająco silne, żeby odbite w lustrze przedmioty były dobrze widoczne. Dzięki takiemu zabiegowi wszystkie czynności, które zwykle wykonujemy właśnie przed lustrem, takie jak np. golenie czy makijaż, pozwolą nam osiągnąć właściwą precyzję. Optymalne doświetlenie twarzy jest bardzo ważne w łazience.
Oświetlenie dekoracyjne w łazience
Zupełnie inną rolę pełni w łazience oświetlenie dekoracyjne. W tym przypadku istotny jest przede wszystkim efekt wizualny polegający na właściwej aranżacji, a nie natężenie czy ukierunkowanie źródeł światła.
Dyskretne listwy LED
Listwy LED to doskonały sposób na realizację oświetlenia dodatkowego. Zwłaszcza, jeśli można je ukryć np. pod krawędzią wanny czy półki, albo w szczelinie między sufitem podwieszanym a ścianką. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Nawet umieszczone na ścianie naprzeciw lustra światło listwy nie odbija się i nie oślepia osoby, która znajduje się w łazience. Poza tym jest dyskretne i delikatne, co sprzyja relaksowi. Wyłączone, nie spowoduje, że w pomieszczeniu stanie się ciemniej i mniej komfortowo.
Zastosowane w charakterze dekoracyjnego oświetlenia, listwy ledowe wprowadzą nastrojowy klimat oraz atmosferę odprężenia w każdej łazience.
Lampy dekoracyjne
Do dekoracyjnych źródeł światła zalicza się również inne formy oświetlenia:
-
lampy wiszące,
-
źródła w postaci niewielkich punktów świetlnych pod szafkami wiszącymi,
-
oświetlenie prysznica,
-
niewielkie lampy punktowe montowane w suficie podwieszanym,
-
podświetlenie półtransparentnych elementów wyposażenia wnętrz (np. drzwiczek szafek z mrożonego szkła, slabów onyksu itd.)
Planując rozmieszczenie dekoracyjnych źródeł światła, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Ważne jest, żeby oświetlenie nie oślepiało osoby biorącej kąpiel, czy przebywającej pod prysznicem. Nie może również być zbyt intensywne. W charakterze światła dekoracyjnego warto zamontować źródła dające słaby strumień, najlepiej o ciepłej barwie. Zimne światło działa pobudzająco i nie sprzyja odpoczynkowi. Dlatego nawet jeśli w naszej łazience dominują chłodne barwy światła górnego i dodatkowego (doświetlenie lustra), to jednak w przypadku oświetlenia dekoracyjnego, lepiej postawić na ciepłą barwę światła.
Łazienka z oknem - optymalne doświetlenie wnętrza
Dobierając oświetlenie do łazienki z oknem nie powinniśmy w zasadzie brać pod uwagę jego istnienia. Natężenie światła należy dobrać zawsze do najtrudniejszych z panujących warunków, a więc w tym przypadku do całkowitej ciemności. Oczywiście łazienkowe okno w warunkach miejskich zawsze, nawet w nocy, wpuszcza do pomieszczenia nieco światła, jednak pamiętajmy, że w łazience, poza relaksującą kąpielą czy ożywiającym prysznicem, wykonujemy także czynności precyzyjne, do których potrzebujemy po prostu dobrego oświetlenia sztucznego: silnego i właściwie ukierunkowanego.