Wymiar estetyczny a wymiar praktyczny, łatwość utrzymania w czystości a łatwość montażu – różnice pomiędzy wiszącymi i stojącymi meblami łazienkowymi można mnożyć. Warto już na początku zauważyć, że zarówno jedne, jak i drugie znajdą swoje zastosowanie w zależności od rodzaju łazienki. Wybór sanitariatów oraz umeblowania zaważy nie tylko na wyglądzie pomieszczenia, ale również na jego funkcjonalności, dlatego tak ważne jest, aby przemyśleć wszystkie wady i zalety obu rozwiązań. Poniższy poradnik podpowiada, jakie meble najlepiej sprawdzą się w różnych rodzajach łazienek.
Wady i zalety łazienkowych mebli stojących
Stojące meble do łazienki to rozwiązanie bardziej klasyczne, a przez to – tańsze. Tę cechę można wskazać jako ich główną zaletę. Jeśli zależy nam na rozwiązaniach ekonomicznych, powinniśmy zdecydować się właśnie na meble stojące. Kiedy już pojawią się w naszej łazience, łatwo będzie je ustawić. Można umieścić je w dowolnym miejscu i bez problemów przesuwać – na przykład w razie przeprowadzanych w pomieszczeniu zmian.
Trzeba jednak pogodzić się z tym, że stojące szafki do łazienki oznaczają zajęcie większej przestrzeni. Nie sprawdzą się więc w małych wnętrzach, gdzie poskutkują ograniczeniem swobody ruchów i optycznym zmniejszeniem pomieszczenia. Problem może również stanowić ich kontakt z podłożem. W razie pojawienia się wody na posadzce, konieczne będzie przesuwanie mebli. Najczęściej wyposażone są one w nóżki odporne na wilgoć, lecz aby pozamiatać lub umyć podłogę pod nimi, zazwyczaj trzeba trochę się natrudzić.
Wady i zalety łazienkowych mebli wiszących
Podwieszane meble łazienkowe na pierwszy rzut oka posiadają więcej zalet niż te stojące. Przede wszystkim nie mają styczności z podłogą, co przekłada się na ich praktyczny charakter. Z jednej strony zajmują mniej miejsca – zarówno optycznie, jak i fizycznie. Łatwiej przy nich stanąć, wolną przestrzeń można wykorzystać też na przykład na kosz z praniem. Z drugiej strony to także wygodniejsze sprzątanie – czy to w przypadku zalania łazienki, czy regularnych porządków. Mebli nie trzeba przesuwać, aby mieć komfortowy dostęp do posadzki.
Nikt jednak nie zastanawiałby się nad wyborem pomiędzy meblami stojącymi i wiszącymi, gdyby te drugie pozbawione były wad. Decydując się na nie, musimy mieć świadomość, że montujemy je na stałe. Raz zawieszone, nie będą mogły zmienić miejsca bez większej ingerencji z naszej strony (czyt. wiertarki, szpachlowania, malowania, glazurowania). Z tego samego powodu ich instalacja jest po prostu trudniejsza. Nawet jeśli już na początku przewidzimy dla nich stałe miejsce, będziemy musieli trochę się namęczyć, zanim tam zawisną.
Rodzaje mebli do łazienki
Zarówno komody łazienkowe, jak i podwieszane szafki łazienkowe różnią się między sobą licznymi właściwościami. Obecnie rynek obfituje przede wszystkim w rozwiązania dedykowane nowoczesnym wnętrzom. Stawia się więc na minimalizm, geometryczne kształty i prostotę – także w aspekcie kolorystyki. Takimi cechami wyróżniają się głównie (choć nie tylko) wiszące meble łazienkowe. Pasują one do takich sanitariatów jak podwieszane miski WC, umywalki czy bidety. Tego typu rozwiązania przekładają się na oszczędność miejsca, optyczną przestrzenność pomieszczenia i jego modernistyczny wygląd. W swojej ofercie meble takie ma na przykład firma Elita.
Na drugiej szali wagi mamy meble w stylu retro – o bardziej finezyjnych kształtach, jak i mniej oczywistych kolorach. W przeciwieństwie do wnętrz nowoczesnych, w tych dominuje detal, nagromadzenie różnych elementów i ogólne poczucie przytulności. Jako że to bardziej klasyczny styl, często zastosowanie w nim znajdą meble stojące. W takich pomieszczeniach powszechnie wykorzystuje się między innymi komody łazienkowe. Warto zwrócić w nich uwagę na funkcjonalność głębokich szuflad, które zazwyczaj sprawdzają się zdecydowanie lepiej niż szafki z płytkimi półkami. Mieszczą znacznie więcej artykułów.
Rozwiązaniem pośrednim są systemy łączone – meble podwieszane, wyposażone w nóżki pełniące funkcję podpórek. To fuzja tradycji i nowoczesności, dająca jeszcze większe możliwości aranżacyjne. Takie produkty oferuje między innymi marka Roca.
Meble umywalkowe – wyjątkowy element łazienki
Wybór mebli łazienkowych należy rozpatrzyć między innymi na podstawie rodzaju umywalki. Jest ona jednym z najistotniejszych punktów tego pomieszczenia, a przede wszystkim – może mieć bardzo wiele wspólnego z łazienkową szafką. Ze względu na oszczędność przestrzeni oraz wygodę bardzo często stosuje się bowiem umywalki wpuszczane w blat lub zintegrowane z szafką. Tego typu sanitariaty można znaleźć na przykład w asortymencie polskiego producenta Koło.
Z oczywistych względów tego rodzaje meble umywalkowe powinny być modelami wiszącymi albo – w przypadku stojących – przynajmniej stabilnie zamontowanymi. Ich mobilność mogłaby jedynie zagrozić całej instalacji, gdyż umywalki są przecież na stałe podłączone do rur wychodzących ze ściany.
Jakie meble do łazienki: stojące czy wiszące?
Zastanawiając się nad pytaniem, które meble lepiej się sprawdzą: wiszące czy stojące, trzeba jasno stwierdzić, że nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszych osobistych gustów oraz potrzeb. Decydujący wpływ na wybór będzie miał rozmiar łazienki, ale również styl, w jakim jest urządzona. Reszta zależy już wyłącznie od naszych upodobań.