Jak odetkać zlew?
Zatkany zlew przysparza sporo trudności: mycie pod bieżącą wodą jest niemożliwe, a w dodatku potrafią się z niego unosić nieprzyjemne zapachy. By odetkać zlew kuchenny wystarczy jednak kilka prostych i skutecznych sposobów. Warto też odpowiednio dbać o drożność rur i dzięki temu unikać sytuacji z zatkanym zlewem. Jak to zrobić?
Zapchany zlew - dlaczego często się to wydarza?
Zatkany zlew raz na kilka miesięcy nie jest jeszcze tak dużym problemem, jak rury zatykające się co kilka lub kilkanaście dni. Niewątpliwie oznacza to problem z drożnością rur. Co może wpływać na to, że rury zatykają się zbyt często?
- Resztki jedzenia nieustannie spłukiwane w zlewie.
Najczęstsza przyczyna zatkanego zlewu to właśnie jedzenie, którego resztek nie wyrzucamy do muszli w toalecie, czy też do kosza, a próbujemy spłukiwać w zlewie. To zły pomysł, bo rozkładające się jedzenie nie tylko systematycznie przytyka rury coraz bardziej, ale sprawia również, że zatkany zlew wydziela trudne do zniesienia zapachy.
- Tłuszcz wylewany do zlewu.
Gorący tłuszcz prosto z patelni, który wylewamy do zlewu, zalega w rurach i wspiera również proces odkładania się w nich resztek jedzenia. Efektem tego często jest zapchany zlew i przykre zapachy.
- Brak systematycznego udrażniania rur.
Ciężko sprawić, by w zlewie nie znalazły się nawet minimalne ilości jedzenia. Najczęściej jest to nieuniknione. Dlatego aby zatkany zlew nie stanowił częstego problemu, warto dbać o czystość rur na bieżąco. Specjalne środki chemiczne dają pewność, że rury są czyste i drożne.
Jak odetkać zlew? Metody na mniejsze i większe awarie.
Jak odetkać zlew, gdy już dojdzie do tego, że woda najpierw niepokojąco bulgocze, a następnie albo schodzi ze zlewu bardzo powoli, albo jej poziom się nie zmienia lub wręcz rośnie? Cóż, metody zależą głównie od powagi awarii. Nieco mniej radykalnych sposobów możemy użyć przy drobnym przytkaniu, jednak jeśli chcesz odetkać mocno zatkany zlew, konieczne będzie wdrożenie bardziej zdecydowanych metod.
Domowy środek do udrażniania rur
Zatkany zlew bardzo łatwo udrożnić za pomocą domowych sposobów. Jednym z nich jest przygotowanie domowej mieszanki, której składniki reagują ze sobą i działają podobnie, jak profesjonalne środki do udrażniania rur. Mowa o wszechstronnej sodzie oczyszczonej i occie. Mieszamy je ze sobą w proporcjach 50:50. Możesz najpierw wsypać do zlewu pół szklanki sody oczyszczonej, by następnie zalać zlew połową szklanki octu. Odpływ zatkaj szmatką, a po 30 minutach zalej tę mieszankę wrzącą wodą. Nie jest to może sposób na to, by odetkać mocno zatkany zlew, ale pomoże, gdy w odpływie zlewozmywaka zalegają drobne resztki jedzenia. To również sposób dla tych, którzy cenią sobie w domu ekologiczne rozwiązania.
Środki chemiczne
Twarde środki chemiczne pomagają odetkać mocno zapchany zlew. Rury i zatkany syfon są wówczas traktowane specjalną buzującą mieszanką, która skutecznie rozpuszcza to, co tam zalega. Odetkanie zlewu w ten sposób jest bardzo skuteczne, jednak bezwzględnie należy pamiętać o bezpieczeństwie podczas jego stosowania. Niebezpieczne są nawet opary substancji, którą wlewamy do zlewu lub proszku, który zalewamy wrzątkiem. Nie należy dotykać takich substancji bez ochrony skóry rąk, najlepiej również dobrze przewietrzyć pomieszczenie po tym, jak już delikatne bulgotanie pozwoli przetkać zlew.
Sól kuchenna
Wiadomo, że sól nie tylko wspaniale dodaje smaku naszym potrawom, ale ma również kilka innych, wartościowych właściwości. Odtykanie zlewu przy pomocy soli wygląda bardzo podobnie, jak odetkanie zlewu sodą oczyszczoną. Wystarczy wsypać do odpływu czubatą łyżkę soli, a następnie zalać taką zasypkę wrzątkiem. W komorze zlewozmywaka może pojawić się lekkie bulgotanie. Jeśli zlew nie jest zatkany bardzo mocno, ta metoda z pewnością zda egzamin.
Gumowa przepychaczka
Możemy również przepchać zlew za pomocą standardowej, gumowej przepychaczki. Takie sposoby na zatkany zlew najczęściej działają połowicznie, tj. możesz pozbyć się w ten sposób zalegającej w zlewie wody, a następnie spróbować oczyścić rury jedną z wymienionych wyżej metod. Gumowy przepychacz osadzony na drążku może przepchać zlew całkowicie, jeśli spróbujemy jego działania kilkukrtonie. Jest wówczas szansa, że odpłynie to, co wcześniej mogło zatkać odpływ.
Sprężyna kanalizacyjna
Jeśli chodzi o najskuteczniejsze sposoby na zatkany zlew, to niewątpliwie musi się wśród nich znaleźć popularna "żmijka", czyli sprężyna kanalizacyjna. Udrażnianie rur z jej pomocą to nic innego, jak używanie specjalnej korbki, która znajduje się na jednym z końców długiego, dość grubego drutu. Dzięki niej możemy z instalacji kanalizacyjnej usunąć zalegające resztki żywności i mazi, która naturalnie tworzy się w rurach. Po udanej operacji z pomocą sprężyny, możesz zastosować również którąś z metod udrażniających rury, by przepływ substancji rozpuszczającej zabrudzenia rur wyczyścił ją do końca.
Co zrobić, by zlew się nie zatykał? Domowe sposoby są najlepsze!
Profilaktyka jest oczywiście ważna, dlatego raz na jakiś czas możesz użyć chemicznego środka do udrażniania. Mniej inwazyjna, a równie skuteczna w przypadku zapobiegania zatkaniu, będzie mieszanka sody oczyszczonej z octem lub sól zalana gorącą wodą. Jakie jeszcze domowe sposoby warto zastosować, by mieć pewność, że kuchenne rury pozostaną w dobrej kondycji?
- Koszyczek na odpadki.
Proces zatykania najczęściej wspiera fakt, że jedzenie z talerzy ląduje w zlewie, skąd rurami spływa dalej. Czasem jednak osadza się na ściankach. Żeby tego uniknąć, warto umieścić w zlewie koszyk na odpady żywności. Płyny będą spływać rurami nie zatykając ich, a resztki możesz umieścić w koszu na bioodpady. Rozwiązanie bezpieczne i ekologiczne.
- Korek z sitkiem
To już bardzo popularne i często stosowane w zlewozmywakach rozwiązanie. Lepiej zapobiegać, niż walczyć z zatkanym odpływem, dlatego korek w Twoim kuchennym zlewie powinien blokować odpływ resztek jedzenia, które pojawią się tam np. podczas mycia naczyń. Specjalne sitko zatrzyma odpadki z talerzy, które potem wyrzucisz do kosza, zamiast próbować usunąć je z rur.
Zarówno chemiczne, jak i domowe sposoby na zatkany zlew zdają egzamin, jednak czasem nieodzowny jest zakup nowego zlewu i jego instalacji, zwłaszcza jeśli Twój zlew kuchenny jest już wiekowy i zużyty. Wizyty hydraulików mogą być drogie i nieopłacalne, jeśli awarie będą się powtarzać. Problem na wiele lat może rozwiązać zakup nowego, porządnego zlewozmywaka stalowego. Większość z nich ma już wbudowane rozwiązania, dzięki którym ciągłe zatykanie stanie się przeszłością.