Jak urządzić małą łazienkę z pralką
Pralka w łazience wcale nie jest taką oczywistością, a co ciekawe, mieszkańcy innych krajów potrafią się dziwić, że w większości polskich domów pralka jest umieszczona właśnie w tym pomieszczeniu. Tymczasem wiemy, jak wygodna jest łazienka z pralką. Aranżacja małej łazienki może przysporzyć trudności, jeśli chcemy umieścić w niej niemałe przecież urządzenie, jednak są na to sposoby! Oto jak pięknie wyeksponować lub skutecznie ukryć pralkę w łazienkowych czeluściach... nawet tych małych.
Pralka w łazience - tak, czy nie?
Nie wszyscy domyślnie umieszczają pralkę w łazience. Część osób przestrzeń na nią znajduje w przedpokoju lub w kuchni. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie łazienka jest pomieszczeniem najpraktyczniejszym, jeśli chodzi o zrobienie prania. Wyłożona wodoodpornymi płytkami, oddzielona od reszty mieszkania, łatwa w organizacji miejsca do suszenia.
Jednak co z estetyką? W małej łazience dużo trudniej umieścić pralkę tak, by nie burzyła obrazu pięknie urządzonej, dopracowanej w każdym calu aranżacji. Na szczęście są na to sposoby. Możesz urządzić małą łazienkę z pralką i ukryć to urządzenie lub wyeksponować tak ładnie, że stanie się ozdobą wnętrza.
To ważne, bo w małej łazience najbardziej ceni się tę niewielką przestrzeń, po której możemy się poruszać i urządzenie jej w maksymalnie praktyczny sposób. Nawet mała łazienka może wyglądać pięknie i nie być zdominowana przez ogromną pralkę, która zaburza aranżację. Oto sposoby na to, co zrobić, by pralka w małej łazience wyglądała bardzo dobrze.
Jak maksymalnie wykorzystać wolną przestrzeń? Pralka ukryta w aranżacji
Mała łazienka musi być szczególnie praktyczna, bo dostępnej przestrzeni jest raczej niewiele. Nie bój się jednak zabudowy, dzięki której zyskasz nie tylko wiele miejsca do przechowywania, ale również taką estetykę łazienki, dzięki której wyda się większa. Minimalizm w takich wnętrzach jest bardzo pożądany, bo sprawia, że pomieszczenie wydaje się dużo bardziej obszerne.
Łazienka w monochromatycznym stylu
Monochromatyczność w aranżacji polega na stosowaniu tej samej barwy w różnych jej odcieniach. Projekt małej łazienki może zakładać zabudowę w jasnym kolorze, np. bieli lub szarości. Wyznacz wówczas miejsce na pralkę, a następnie zaplanuj tam zabudowę od ziemi do sufitu. Unikniesz wówczas bałaganu na blacie pralki, który w małej łazience najczęściej pełni funkcję półki, a przy tym zyskasz mnóstwo miejsca na zamknięte, estetyczne półki nad pralką. W niektórych aranżacjach małej łazienki można wykorzystać górną część zabudowy jako miejsce na suszarkę bębnową.
W takich aranżacjach unikaj całkowicie ciemnych kolorów. Jeśli styl monochromatyczny jest dla Ciebie zbyt nudny, możesz postawić na kontrast, np. białe płytki i grafitowa zabudowa pod pralkę. Możesz w tym celu wykorzystać specjalne szafy na pralkę lub szafy na pralkę i suszarkę jednocześnie. Ich kolor możesz estetycznie dopasować do wystroju łazienki.
Minimalistyczna łazienka z zabudową pod umywalką
Pod umywalką najczęściej umieszczamy szafkę. Zwłaszcza mała łazienka potrzebuje takich rozwiązań, bo to pozwala wykorzystać każdy centymetr przestrzeni. A jeśli by tak podumywalkową szafkę wykorzystać na zabudowę pralki? W aranżacji małej łazienki możesz to zrobić na dwa sposoby: umieścić pralkę bezpośrednio pod umywalką (oczywiście tak, by ominąć syfon) lub przedłużyć zabudowę w jedną ze stron i umieścić zabudowaną pralkę tuż obok klasycznej szafki pod umywalką. Wkomponowanie pralki w ten sposób również nie zaburzy całej aranżacji, a zabudowa pralki przysporzy Ci dodatkową półkę, na której możesz umieścić, np. kosz z ręcznikami.
Urządzanie małej łazienki z prysznicem i pralką - pralka niezabudowana
Mała łazienka nie musi być cała w zabudowie, by wyglądać ładnie i estetycznie. Sprytne wkomponowanie pralki w aranżację również sprawdzi się doskonale. Jak może wyglądać mała łazienka z pralką na widoku?
Wspólny blat dla umywalki nablatowej i pralki
Jeden długi blat, a nad nim i pod nim wszystko, co potrzebne? To oczywiście możliwe. Pralka może stanąć pod blatem umywalkowym, jeśli tylko szerokość ściany na to pozwala. Pamiętaj, że aby zmieścić pralkę pod blatem, jej model musisz mieć wybrany już wcześniej i koniecznie dostosować wysokość do wysokości blatu. Unikaj sytuacji, w których pralka jest zbyt mała do miejsca, które zostało dla niej zbudowane. Obudzi to wrażenie przypadkowości, a nie zaplanowanej kompozycji.
W takiej aranżacji staraj się używać jasnych kolorów. Mała łazienka wyda się dzięki temu większa. Pięknym przykładem jest połączenie klasycznej bieli na frontach mebli i drewna na blacie. Tak delikatnie zabudowana pralka z pewnością nie zaburzy estetyki łazienki.
Osobny regał dla pralki i kolorystyczny motyw przewodni
Mała łazienka z pralką nie musi wydawać się przypadkowa, a nic nie przepędzi wrażenia przypadkowości równie skutecznie, jak zastosowane kolory. Załóżmy, że część szafek w Twojej łazience wyróżnia się określonym kolorem, np. turkusem. Zbuduj nad pralką regał lub powieś półki (najlepiej na szerokość pralki), z których część będzie mieć taki sam kolor, jak szafki pod lub nad umywalką. Użyty w tym przypadku turkus stanie się motywem przewodnim Twojej łazienki. Wkomponowanie pralki w zabudowę z udziałem turkusu sprawi, że stanie się ona spójną częścią łazienkowej aranżacji, choć nadal będzie na widoku.
Mała łazienka z pralką - o czym jeszcze warto pamiętać?
Pralkę możesz zabudować tak, by nie było jej widać. Wówczas rodzaj pralki ma drugorzędne znaczenie. Możesz jednak umieścić pralkę w szafce wykonanej specjalnie dla niej, ale nie używać do jej zabudowy specjalnych frontów. Co wówczas jest ważne?
Nic innego, niż wygląd samej pralki. Wbudowanie jej zgodnie z linią dolnych szafek nie zaburzy aranżacji, jeśli urządzenie będzie ładne, estetyczne, w miarę możliwości pasujące do wystroju. Czasem kolor obudowy bębna można dopasować do koloru wystroju łazienki, by przód pralki pasował do całej reszty. Dużo trudniej estetycznie wpasować wiekową, mocno zniszczoną pralkę. Jeśli takie urządzenie zostaje mimo wszystko w Twojej łazience, skorzystaj ze sposobów jego całkowitego zabudowania.