
Rodzaje odpływów prysznicowych w nowoczesnej łazience
Pierwsze pytanie, jakie warto sobie zadać na początkowym etapie aranżacji łazienki, brzmi: prysznic z brodzikiem czy bez? Decydując się na klasyczną kabinę prysznicową z brodzikiem, nie musisz martwić się odpływem (zazwyczaj jest on integralną częścią zestawu). Obecnie dużą popularnością cieszą się minimalistyczne aranżacje prysznicowe: przezroczysta ścianka wolnostojąca (typu walk-in) i praktyczne drzwi do wykonania prysznica we wnęce. W sklepach znajdziesz również mnóstwo propozycji nowoczesnych kabin z dyskretnymi profilami bez brodzika. We wszystkich tych przypadkach konieczne jest zrobienie odpływu podłogowego w posadzce.
Wyróżniamy następujące rodzaje odpływów podłogowych:
- odpływy liniowe,
- odpływy punktowe,
- odpływy ścienne,
- odpływy narożne,
- odpływ liniowy lub punktowy zabudowany płytką.
Odpływ liniowy w łazience
Konstrukcja odpływu liniowego składa się z rusztu, syfonu oraz rynny wmontowanej w posadzkę. Odpływ liniowy można zamontować na całej długości kabiny. Jedynym widocznym elementem jest ruszt. W sklepach znajdziesz obecnie różne warianty odpływów liniowych, więc bez problemu dopasujesz coś do estetyki swojej łazienki. Poza tym na rynku dostępne są odpływy posiadające właściwości antypoślizgowe, co dodatkowo zwiększa poziom bezpieczeństwa pod prysznicem. Największą zaletą tego rozwiązania jest możliwość ustawiania spadku podłoża tylko z jednej strony, dzięki czemu woda wraz z pianą szybko spływa do kanalizacji. Odpływy liniowe w łazience najczęściej wykorzystuje się do aranżacji prysznica z nowoczesną ścianką wolnostojącą typu walk-in.
Zanim przejdziemy do etapów montażu i szczegółów tego, jaki spadek do odpływu liniowego wykonać, warto poznać największe zalety i wady tego rodzaju odpływu.
Zalety i wady odpływów liniowych:
Zalety: estetyka, minimalizm, łatwość utrzymania prysznica w czystości, bezpieczeństwo (brak brodzika to brak barier przy wejściu pod prysznic).
Wady: wyższe koszty niż przy standardowych rozwiązaniach prysznicowych, konieczność wcześniejszego zaplanowania odpływu podłogowego.
Jaki spadek do odpływu liniowego? Montaż odpływu w pięciu krokach
Decyzję o wykonaniu odpływu liniowego należy podjąć już na początkowym etapie aranżacji łazienki, czyli przed położeniem posadzki. Po wykończeniu łazienki zrobienie odpływu w podłodze może okazać się niemożliwe i na pewno będzie wiązać się z wysokimi kosztami.
#1 Montaż podejścia kanalizacyjnego w łazience
Pierwszym etapem wykonania odpływu liniowego jest montaż podejścia kanalizacyjnego. Zależy on od rodzaju podłogi w domu.
- Podłoga na gruncie, czyli sytuacja, gdy łazienka znajduje się na parterze domu bez piwnicy. W tym przypadku należy najpierw zamontować podejście kanalizacyjne, a następnie zabetonować podłogę. Dopiero później montuje się syfon i układa wierzchnią warstwę wylewki podłogowej.
- Strop gęstożebrowy - najpopularniejsza sytuacja w większości polskich domów jednorodzinnych. Na takim stropie podejście kanalizacyjne montuje się w grubości stropu (na etapie jego wykonywania lub przed jego zabetonowaniem, tworząc rynienkę mieszczącą elementy przyłączeniowe).
- Strop monolityczny - grubość stropu to maksymalnie 15 centymetrów, dlatego, aby pomieścić wszystkie elementy kanalizacyjne (syfon, rury, przyłącza), należy poprowadzić je pod stropem. W celu zamaskowania tego zabiegu można wykonać sufit podwieszany lub podnieść poziom dna prysznica.
Niezależnie od sposobu montażu podejścia kanalizacyjnego spadek rur odprowadzających powinien wynosić 2,5%. Poza tym rury nie mogą przecinać się z belkami stropowymi.
#2 Montaż odpływu liniowego w łazience
Montując odpływ liniowy w łazience, pamiętaj o następujących zasadach:
- odpływ powinien znajdować się wyżej niż miejsce połączenia z pionem kanalizacyjnym,
- kratka powinna zostać umieszczona 1-2 milimetry poniżej poziomu płytek (z uwzględnieniem grubości płytek i zaprawy klejowej),
- odpływ liniowy najlepiej zamontować blisko ściany.
#3 Wykonanie spadku w kierunku odpływu
Montując odpływ liniowy, spadek można ukształtować z jednej lub z dwóch stron (w zależności od umiejscowienia kanału prysznicowego). Jeśli chcesz umieścić odpływ liniowy pod ścianą, zapewne wystarczy spadek z jednej strony. Spadek powinien wynosić co najmniej 2,5% nachylenia w kierunku odpływu. W praktyce oznacza to obniżanie się powierzchni o 2,5 centymetra na każdy metr.
#4 Izolacja przeciwwodna w łazience
Końcowe prace nad odpływem liniowym w łazience wyglądają następująco:
- należy zabezpieczyć rozetę odpływową syfonu taśmą uszczelniającą,
- na ścianach i podłodze prysznica trzeba położyć izolację przeciwwodną,
- taśmą uszczelniającą należy zabezpieczyć również narożniki.
#5 Układanie płytek w łazience
Bezpośrednio na zaizolowanej powierzchni można kłaść płytki. Montując odpływ liniowy, najlepiej stawiać na płytki małoformatowe (na przykład mozaiki). Dzięki temu nie będzie konieczności ich przycinania w miejscu załamania płaszczyzny podłoża. Warto używać także elastycznych spoin wodoodpornych, które zapewniają doskonałą szczelność, nie wykruszają się i są bardzo trwałe. Po ułożeniu płytek i zastosowaniu wodoodpornej fugi pozostaje już tylko montaż kabiny, ścianki lub drzwi prysznicowych.
Montując odpływ liniowy, nie musisz być zdany sam na siebie. Profesjonalna ekipa wykona wszystkie prace szybko i fachowo. Koszt prac glazurniczych uzależniony jest od metrażu prysznica.
Marzy Ci się estetyczny prysznic z odpływem liniowym i mozaikowymi płytkami? Przejrzyj ofertę sklepu internetowego Topsanit. Znajdziesz u nas różne rozwiązania prysznicowe, które z pewnością zainspirują Cię do stworzenia komfortowego kącika kąpielowego w swojej łazience.