Skąd wziął się bidet w łazience?
Bidet posiada dość długą i ciekawą historię. Pierwsze bidety łazienkowe pojawiły się na francuskich dworach pod koniec XVII wieku. Przez długi czas były synonimem luksusu - na to urządzenie sanitarne mogły pozwolić sobie tylko wyższe sfery. Początkowo bidety montowano w sypialniach, dopiero później przeniesiono je do łazienek (w pobliżu miski WC). W Polsce bidetów zaczęto używać w XIX wieku. W okresie międzywojennym moda na bidety ucichła, jednak teraz wraca. Na bidet w łazience decyduje się coraz więcej osób urządzających nowoczesne pomieszczenia kąpielowe.
Jak korzystać z bidetu?
W tym miejscu pojawia się kluczowe pytanie: jak używać bidetu? Korzystanie z bidetu jest bardzo proste. Urządzenie służy do podmywania miejsc intymnych (głównie po skorzystaniu z toalety). Strumień wody pozwala na dokładną dezynfekcję miejsc intymnych, jakiej nie zapewni samo użycie papieru toaletowego. Największą zaletą korzystania z bidetu jest więc świeżość i dbanie o higienę po każdym skorzystaniu z toalety. Bidet znajduje również zastosowanie przy innych czynnościach higienicznych - np. myciu stóp. Wygodna konstrukcja miski umożliwia komfortowe korzystanie z urządzenia do higieny intymnej wszystkim użytkownikom łazienki.
Korzystanie z bidetu - jak wygląda i do czego służy bidet?
Bidet przypomina klasyczną muszlę klozetową. Jedyną różnicą jest to, że w bidecie nie ma kołnierza ani obowiązkowej deski sedesowej. Bidety wykonuje się zazwyczaj z wysokiej jakości ceramiki (podobnie jak inne ceramiczne urządzenia sanitarne do łazienki). Materiał ceramiczny gwarantuje dużą odporność na uszkodzenia. Poza tym bidety z ceramiki łatwo utrzymać w czystości. Bidet montuje się najczęściej tuż obok toalety. Dostępne obecnie na rynku modele produkowane są w taki sposób, aby można było z nich korzystać szybko i komfortowo. Jak korzystać z bidetu? Najlepiej usiąść na nim przodem do baterii. Dzięki temu mycie intymnych części ciała będzie wygodne, a do tego będziesz mieć łatwy dostęp do baterii bidetowej. Z łatwością ustawisz odpowiednią dla siebie temperaturę wody oraz kierunek strumienia wody. Niektórzy wolą na bidecie siadać tyłem do baterii. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji.
Montaż bidetu - modele stojące i podwieszane
Bidet najczęściej montowany jest w dużych pomieszczeniach kąpielowych. W małych łazienkach w bloku zamontowanie bidetu też jest możliwe, o ile dysponujesz dodatkowym miejscem obok sedesu. Zaleca się, aby bidet był umiejscowiony w sąsiedztwie sedesu (w odległości około 30 centymetrów od ubikacji). Dzięki temu korzystanie z urządzenia będzie możliwe od razu po załatwieniu potrzeb fizjologicznych i zejściu z toalety. Zwróć uwagę na to, żeby po bokach bidetu zostało na tyle dużo miejsca, aby w sposób komfortowy można było wyciągnąć nogi. Często tuż obok urządzenia (na ścianie) montuje się reling na ręcznik lub dozownik z płynem do mycia. Na rynku wyposażenia łazienek (również w sklepie internetowym Topsanit) dostępne są bidety stojące i wiszące.
Bidety stojące przeznaczone są do montażu w podłodze za pomocą śrub (zazwyczaj bidet stojący umieszcza się blisko ściany). Bidety wiszące przeznaczone są do instalacji bezpośrednio w ścianie. Do tego celu używa się specjalnego stelaża montażowego ukrytego w ścianie za pomocą płyt gipsowo-kartonowych.
Wiszący model bidetu należy zamontować na tej samej wysokości co toaleta (w praktyce jest to około 40 centymetrów od podłogi). Jeśli z bidetu będą na co dzień korzystać osoby niepełnosprawne, optymalna wysokość to około 45-50 centymetrów od podłogi. Wiszące modele bidetów są częściej wybierane przez klientów głównie ze względu na minimalistyczne kształty, estetykę (wszystkie zbędne elementy ukryte są w ścianie) i łatwość utrzymania porządku. W przypadku montażu bidetu wiszącego można bez problemu umyć podłogę w łazience.
[product id="29983, 6648, 19824, 11495"]
Łazienka z bidetem - o tym należy pamiętać
Bidet w toalecie to wyższy poziom higieny i świeżość po każdym skorzystaniu z toalety. Jak stworzyć kompletny zestaw bidetowy? Niezbędna będzie wysokiej jakości miska ceramiczna i akcesoria do jej montażu, a do tego funkcjonalna bateria bidetowa. Niezbędnym elementem wyposażenia są także syfony bidetowe. Niektórzy klienci do swoich bidetów dobierają także deski i pokrywy do bidetu.
Miska bidetowa
Wybierając bidet do swojej łazienki, warto zwracać uwagę na renomę producenta i gwarancję, jaką daje na urządzenie. Sklep internetowy Topsanit oferuje wiele modeli bidetów wiszących i stojących od znanych i renomowanych marek. Nowością na rynku są miski ustępowe myjące, które łączą funkcje WC i bidetu. Takie urządzenia sanitarne niejednokrotnie wyposażone są również w suszarkę. Toaleta myjąca pozwala kompleksowo dbać o higienę. To również oszczędność miejsca (nie musisz montować osobnego urządzenia do mycia). Toaleta myjąca jest jednak droższa od klasycznego bidetu.
Bateria bidetowa
Komfortowe mycie w bidecie zapewni odpowiednia bateria. Obecnie odchodzi się już od baterii dwuuchwytowych (jeden kurek z ciepłą wodą, a drugi z zimną). W nowoczesnych łazienkach w użyciu są baterie jednouchwytowe, które pozwalają na komfortowe dopasowanie temperatury wody do własnych potrzeb. W sklepie internetowym Topsanit znajdziesz baterie bidetowe w różnych kolorach. Mamy zarówno klasyczne baterie jednouchwytowe, jak i baterie komplecie z wężem prysznicowym. Wąż umożliwia wygodne podmycie wodą w krótkim czasie.
Syfony bidetowe
Syfon do bidetu spełnia kilka ważnych funkcji. Po pierwsze jest niezbędnym elementem instalacji odpływowej. Po drugie - woda utrzymująca się w syfonie blokuje nieprzyjemne zapachy. Nowoczesne syfony są nie tylko funkcjonalne, ale również bardzo estetyczne i trwałe.
Deski i pokrywy do bidetu
Wielu klientów decyduje się również na dokupienie osobnej deski/pokrywy do bidetu. Taka deska spełnia jedną podstawową funkcję - zabezpiecza bidet i pomaga w utrzymaniu urządzenia w czystości. Deski bidetowe dostępne są w wariancie klasycznym i wolnoopadającym.
Czy warto mieć bidet w łazience?
Bidet nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia łazienki. Jednak nie ulega wątpliwości, że pomaga utrzymać codzienną higienę osobistą na najwyższym poziomie. Woda dokładnie umyje intymną część ciała, co jest istotne szczególnie w przypadku, gdy zmagasz się z infekcjami intymnymi. Z bidetu często korzystają także osoby starsze, niepełnosprawne i dzieci. Poza tym szeroka oferta bidetów, dostępnych na rynku, umożliwia stworzenie nowoczesnej, minimalistycznej i funkcjonalnej aranżacji toaletowej.
[product id="25584, 11501, 21913, 20973"]