Jak obliczyć, ile kosztuje położenie płytek?
Fachowcy wykonują wycenę za układanie płytek ściennych lub podłogowych na podstawie wielu kryteriów. Zazwyczaj rozpoczynają pracę od dokonania pomiaru łazienki. Pamiętaj, że najlepszym rozwiązaniem jest montowanie kafli także za takimi elementami wyposażenia jak umywalka, wanna czy szafki stojące.
Dobrym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z fachowcem jeszcze przed zakupem płytek, aby mieć pewność, że rodzaj płytek i ich jakość nie wpłyną na to, ile kosztuje położenie kafli.
Podczas wyceny następuje także ocena podłoża i zakresu prac. Dopiero później dodawany będzie jeszcze koszt robocizny. Sprawdź, co dokładnie wpływa na to, jaka będzie ostateczna cena układania płytek.
Co wpływa na koszt położenia płytek łazienkowych?
Skucie starych płytek
Jeśli remontujesz starą łazienkę, to musisz wiedzieć, że skucie płytek zazwyczaj nie jest darmową usługą. Firmy remontowe czy płytkarze mają odrębny cennik na skuwanie płytek. Dlatego też, aby nie podnosić kosztów za układanie płytek, możesz zdecydować się na samodzielne pozbycie się płytek.
Dzięki temu, gdy fachowcy już przyjdą rozpocząć pracę, to od razu będą mogli rozpocząć od odpowiedniego oczyszczenia i przygotowania podłoża.
Przygotowanie podłoża i gruntowanie
Zanim fachowcy zaczną układanie płytek, to będą musieli odpowiednio przygotować podłoże. To właśnie ten etap ma duży wpływ z jednej strony na trwałość, ale też na cenę, jaką zapłacimy za montaż płytek. Fachowcy powinni zadbać o to, aby podłoże było dobrze oczyszczone, gdyż wtedy zapewni lepszą przyczepność – to szczególnie ważne, gdy łazienka znajduje się w mieszkaniu z rynku wtórnego.
Poza tym duży wpływ na cennik układania płytek ma również sposób gruntowania. Dodatkowo na to, ile kosztuje położenie płytek ceramicznych, wpływa też zastosowanie specjalnych zabezpieczeń na kaflach np. hydroizolacji, która chroni przed nadmierną wilgocią i wodą.
Wielkość łazienki a cennik układania płytek ceramicznych
Oczywiście wielkość łazienki również ma duży wpływ na to, ile kosztuje położenie glazury w 2024 roku. Im mniejsze pomieszczenie, tym cena układania płytek będzie niższa. Jeśli jednak chcesz jeszcze dodatkowo obniżyć koszty, a dopiero projektujesz od podstaw swoją łazienkę, to zastanów się, czy na pewno opłaca się oszczędzać na układaniu płytek.
Na przykład kabina walk-in to rozwiązanie, które nie wymaga kupowania brodzika, ale zamiast tego musisz zakupić kilka dodatkowych płytek. Jednak ostatecznie taki wybór może być znacznie tańszy niż kabiny kwadratowe z brodzikiem.
Wybór konkretnych fachowców
Zanim wybierzesz firmę remontować lub płytkarza, to wykonaj dokładny research. Dopiero wtedy wybierzesz ofertę, która zapewni nie tylko korzystną cenę za układanie gresu lub glazury, ale też będzie gwarancją wysokiej jakości i terminowości. Wszystkie te aspekty powinny odgrywać dla Ciebie ważną rolę podczas remontu.
Wielkość płytek
Wielkość płytek wpływa na to, ile kosztuje położenie płytek, będzie miało również wielkość kafelków. Jeśli chcesz, aby remont został wykonany bez podnoszenia ceny, to zdecyduj się na położenie standardowych rozmiarów kafli, czyli 30x30 lub 60x60.
Wbrew pozorom położenie płytek wielkoformatowych będzie droższym rozwiązaniem, pomimo iż może zapewnić sporą oszczędność czasu. Wszystko przez to, że często niezbędne jest przy nich docinanie płytek.
Sposób układania płytek
Jak obliczyć koszt położenia płytek? Musisz zatem wiedzieć, że duże znacznie ma także sposób ułożenia kafli. Zdecydowanie wpłyniemy na wzrost kosztów, jeśli naszym celem będzie ułożenie mozaiki czy dekorów.
Najtańszym rozwiązaniem będzie kładzenie płytek w jodełkę czy we wzór karo. Znacznie więcej kosztuje położenie płytek w tzw. cegiełkę czy we wzór heksagonalny.
Zwróćmy jeszcze uwagę na to, że więcej kosztuje metr położenia płytek na podłodze niż na ścianie.
Ile kosztuje położenie płytek w 2024 roku?
Jak widzisz, cena za położenie płytek w 2024 roku uzależniona jest od wielu bardzo ważnych aspektów. Dlatego też trudno z góry określić koszty, jakie będziemy musieli zapłacić. Mniej zapłacą osoby, które mieszkają w mniejszych miastach, a do tego decydują się na układanie glazury. Na większe koszty muszą przygotować się mieszkańcy dużych metropolii, którzy np. są zdecydowani na położenie terakoty.
Oszczędność gwarantuje również wcześniejsze samodzielne skucie starych płytek, a także, gdy meble łazienkowe zostaną wcześniej wyniesione. Taniej wychodzi też kładzenie płytek w mieszkaniach z rynku pierwotnego niż wtórnego. Z kolei najdroższą opcją będzie układanie mozaiki, a najtaniej wyniesie ułożenie gresu i standardowy format płytek.
[product id="33588,33587,26197,21665"]
Oto jakich dodatkowych kosztów możemy się spodziewać podczas układania płytek:
- dodatkowe szlifowanie płytek;
- wiercenie otworów w płytkach;
- fugowanie, które niekiedy może podnosić cenę za położenie płytek; z drugiej strony wzrost ceny może nastąpić także przez położenie glazury bezfugowej;
- stopień skomplikowania prac;
- położenie płytek granitowych i ceramicznych, a także położenie płytek klinkierowych będzie najdroższe;
- układanie gresu;
- wykorzystywanie niskiej jakości kafli;
- zamontowanie dekoracyjnych wałeczków czy listewek.
Koszt położenia płytek a lokalizacja
Najwięcej za układanie płytek płacą mieszkańcy takich województw jak małopolskie czy mazowieckie. Koszt układanie płytek waha się wtedy od 100 do 210 zł za metr kwadratowy. Z kolei najtańszy jest cennik usług glazurniczych w województwie świętokrzyskim i podlaskim. W tym przypadku średnie ceny wynoszą ok. 95-180 zł za m2.
Jeśli chodzi o skuwanie starych płytek, to cena mieści się w przedziale 37-50 zł/m2.
Najlepszym wyborem będzie bezpośrednie skontaktowanie się z fachowcami zajmującymi się układaniem płytek i poproszenie o indywidualną wycenę. Jeśli mieszkasz w pobliżu kilku województw, sprawdź, czy firm w sąsiadującego województwa zapewnia lepszą cenę.
Dzięki temu będziesz mógł zaoszczędzić na remoncie swojej łazienki. Wtedy pozostanie Ci więcej pieniędzy na zakupienie lepszej jakości sprzętów do łazienki – świetnym przykładem są popularne i jednocześnie uznawane za oznakę luksusu wanny wolnostojące. Teraz już wiesz, ile kosztuje położenie płytek w małej łazience. Życzymy dużo siły i cierpliwości podczas remontu łazienki!
[product id="11676,26883,20806,12367"]