
Problem ze skosami – czyli, o czym trzeba pamiętać podczas projektowania łazienki na poddaszu
Aranżacja łazienki na poddaszu może być pewnym wyzwaniem, zwłaszcza gdy znajdują się tam dość strome skosy. W przypadku wysokich wnętrz z niewielkimi skosami projektowanie łazienki może odbywać się na standardowych zasadach.
Podstawowa zasada jest jedna – minimalna wysokość na poddaszu w przestrzeni użytkowej wynosi 190 cm. Wszędzie, gdzie ściana jest niższa przez skosy, obszar ten należy traktować jako przestrzeń dekoracyjną lub pomocniczą. Warto umieścić tam szafki łazienkowe, półki dekoracyjne, rośliny doniczkowe i wszelkie ozdoby.
Częstym problemem łazienek na poddaszu jest także niewielka ilość rzeczywistej powierzchni użytkowej. Co zrobić, aby optycznie powiększyć przestrzeń na poddaszu? Łazienka powinna zawierać lustro lub lustra umiejscowione właśnie na skośnej ścianie. Taki trik sprawia, że światło będzie odbijało się od powierzchni lustra i zapewni więcej światła w pomieszczeniu.
Zachowując równowagę między funkcjonalnością a estetyką, nawet najbardziej problemowe skosy mogą stać się atutem.
Aranżacja łazienki na poddaszu – 5 kluczowych porad wnętrzarskich
Nie wiesz, jak zaprojektować łazienkę na poddaszu? Polecamy wziąć pod uwagę 5 naszych wskazówek, które znacznie ułatwią zaprojektowanie łazienki:
Jasna kolorystyka w łazience na poddaszu
Wybierając jasne kolory płytek czy kolory ścian, można dodać lekkości wnętrze. Pomieszczenie będzie też wyglądało na większe i jaśniejsze. Popularnym rozwiązaniem jest szara łazienka lub klasyczna beżowa.
Wykorzystanie przestrzeni pod skosami
Ważne jest też efektywne wykorzystanie przestrzeni pod skosami. To idealne miejsce do stworzenia strefy kąpielowej z wanną lub umieszczenia miski WC i bidetu. W przypadku WC i bidetu, zachowanie minimalnych wysokości skosów (minimum 90 cm) jest kluczowe, aby zapewnić wygodę użytkowania.
Miejsce na umywalkę
Najlepszym pomysłem będzie umieszczenie umywalki przy ścianie bez skosów. Dzięki temu będzie ona dostępna dla domowników bez konieczności schylania się. Warto ulokować umywalkę pod oknem dachowym. Przestrzeń pod skosem może zostać wykorzystana do ulokowania blatu, gdzie mogą zostać umieszczone kosmetyki czy dekoracje. Jeśli jednak chcesz umieścić nad umywalką lustro, to pamiętaj, aby górna krawędź lustra znalazła się ok. 190 cm od podłogi.
Aranżacja łazienki na poddaszu z wanną
W przypadku umieszczania wanny bezpośrednio pod skosami konieczne jest utrzymanie odległości między nią a skośnym sufitem na poziomie minimum 75 cm. Również wysokość sufitu bezpośrednio nad wanną najlepiej, aby wynosiła tyle, aby wchodzenie i wychodzenie było komfortowe.
Aranżacja łazienki na poddaszu z prysznicem
Mała łazienka sprawia, że lepszym wyborem będzie prysznic. Najlepiej, aby kabina prysznicowa została umiejscowiona w narożniku bez skosów. Umieszczenie prysznica przy ścianie ze skosami może być sporym wyzwaniem, ale z pewnością nie jest niemożliwe. Prysznic można też umieścić we wnęce lub wykorzystać do tego celu ściankę działową.
Coraz bardziej popularne stają się także niestandardowe kabiny prysznicowe, które można dostosować do indywidualnych wymiarów. Chociaż są one droższą opcją w porównaniu do gotowych modeli. Dobrym wyborem będzie kabina walk-in bez brodzika z odpływem liniowym, która świetnie sprawdzi się do małej łazienki.
Nowoczesne łazienki na poddaszu – jak urządzić łazienkę na poddaszu?
Podczas aranżacji łazienki na poddaszu to znakomita szansa na stworzenie wyjątkowej przestrzeni, która będzie funkcjonalna, ale także estetyczna. W małej łazience musisz wybierać między prysznicem a wanną, gdy masz większy metraż, możesz śmiało zdecydować się na jedno i drugie. Gorąco polecamy bardzo modne i praktyce prysznic z odpływem liniowym oraz wannę wolnostojącą. Zacznij urządzanie łazienki na poddaszu od wybrania wszystkich urządzeń i mebli. Ich wysokość i rozmiar należy dopasować do miejsca, w którym będą ulokowane.
Dopiero później można przejść do wykończenia ścian. Pod prysznicem doskonale komponują się mozaiki ceramiczne, które są łatwe w utrzymaniu czystości, wytrzymałe i dostępne w rozmaitej gamie kolorów i wzorów. Ich zaletą jest też możliwość dostosowania do dowolnej powierzchni i docięcia płytek w zależności od potrzeb. Alternatywą są też ponadczasowe płytki imitujące drewno. Od kilku lat projektanci zachęcają, aby wybrać do łazienki na poddaszu płytki wielkoformatowe, płytki ceramiczne czy nawet tapety winylowe.
Nowoczesna łazienka na poddaszu może zawierać także dodatki, które dodadzą wnętrzu charakteru – ozdobne nóżki wanny, baterie podłogowe, rośliny doniczkowe czy okrągłe lustro.
[product id="31018,18579,27917,27936"]
Łazienka na poddaszu a oświetlenie
Oświetlenie w łazience na poddaszu wymaga dłuższego zastanowienia. Nie wystarczy jedynie zamontować lampę sufitową, gdyż nie zapewni ona odpowiedniej ilości światła. Warto zadbać także o to, aby dostarczyć do pomieszczenia jak najwięcej naturalnego światła. Wyobraź sobie relaksującą kąpiel z widokiem na niebo czy gwieździste niebo.
Jeśli chodzi o sztuczne oświetlenie, kluczowe jest doświetlenie każdej strefy w łazience. W łazience powinno znaleźć się oświetlenie natynkowe oraz kinkiety doskonale, które doskonale sprawdzają się na skośnych sufitach, zapewniając równomierne światło.
Punktowe oświetlenie na suficie również zapewnia wiele korzyści i doświetla wnętrze. W takim pomieszczeniu warto dopasować oświetlenie do stylu. Na poddasze warto wykorzystać kryształowe żyrandole w stylu vintage, loftowe żarówki na masywnych kablach czy nowoczesne i minimalistyczne lampy – możliwości są nieograniczone. Wybierz oświetlenie, które będzie designerskie i praktyczne np. podczas malowania się, mycia czy kąpieli.