Łazienka w stanie deweloperskim - co to oznacza?
Najczęściej łazienki w stanie deweloperskim oznaczają ściany i sufity pokryte tynkami i przygotowane pod dalsze warstwy wykończeniowe: malowanie czy położenie płytek. Posadzkę zwykle pokrywa wylewka, na której można układać płytki podłogowe.
Stan deweloperski to przeważnie również zamontowana stolarka drzwiowa i okienna, a także ułożone przewody elektryczne i rury instalacji hydraulicznej oraz kanalizacyjnej. Wykończenie łazienki w stanie deweloperskim obejmuje podobny zakres czynności i wymaga podobnych nakładów finansowych jak generalny remont łazienki w mieszkaniu czy domu, który jest już użytkowany. Na korzyść nowego lokalu przemawia brak konieczności usuwania starych okładzin, armatury i elementów wyposażenia oraz pewność, że nie trzeba przy tym wymieniać instalacji, co nie tylko skraca czas niezbędnych do wykonania prac, ale także zmniejsza nieco koszt wykończenia łazienki nowej.
Wykończenie łazienki - od czego zacząć?
Łazienka jest pomieszczeniem, którego wykończenie nie należy do najszybszych i najtańszych, dlatego zanim zlecisz prace albo zanim przystąpisz samodzielnie do ich wykonania, w pierwszej kolejności oceń swój budżet i zaplanuj szczegółowo niezbędne zakupy oraz przebieg i koszt koniecznych robót. Jeśli potrafisz wykonać prace wykończeniowe samodzielnie i masz na to czas, zaoszczędzisz sporo pieniędzy na robociźnie, mogąc przeznaczyć je na ciekawsze, lepsze jakościowo i bardziej zaawansowane wyposażenie łazienki. Niezależnie jednak od budżetu i sposobu realizacji niezbędnych prac, warto przy urządzaniu łazienki wziąć pod uwagę sprawdzone porady architektów wyposażenia wnętrz:
1. Zadbaj o ergonomię
Planując rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia łazienki, zwróć uwagę na ergonomię. W małej łazience montaż wanny może okazać się problemem, nie pozwalając np. wygospodarować miejsca na pralkę. W niewielkich mieszkaniach wiele osób decyduje się na kabinę prysznicową, która zajmuje zwykle mniejszą powierzchnię niż wanna. Łatwiej też dla niej znaleźć miejsce w łazience zapewniając jednocześnie komfort użytkowania wszystkich sprzętów.
2. Przy zmianach uwzględnij koszty
W łazience w stanie deweloperskim zwykle wyznaczone są już ściśle miejsca przyłączenia do instalacji wodnej i kanalizacji. Oczywiście możesz zdecydować o zmianach i przenieść umywalkę, prysznic czy nawet toaletę gdzie indziej. Wiąże się to jednak zawsze z dodatkowymi kosztami. Szczególną ostrożność trzeba zachować przy zmianach związanych z odpływami kanalizacyjnymi. Bardzo ważne jest zachowanie w tym przypadku odpowiednich spadków. Zbyt małe mogą skutkować ciągłymi problemami z zatykaniem toalety czy wylewaniem wody spod prysznica na podłogę łazienki, kiedy nie jest w stanie na bieżąco odchodzić do kanalizacji odpływem liniowym czy punktowym.
Dlatego zmiany związane z odpływami kanalizacyjnymi mogą wymagać niekiedy podniesienia poziomu posadzki lub innych rozwiązań mających na celu zachowanie odpowiedniego nachylenia rur odpływowych.
3. Wybierz elementy wyposażenia uwzględniając budżet
Planując wymarzoną łazienkę każdy ma pewną wizję, do realizacji której dąży. Niestety, niekiedy z powodów finansowych komfortowa kabina prysznicowa z zaawansowanym hydromasażem musi (przynajmniej tymczasowo) zostać zastąpiona szklaną ścianką prysznicową. Nie oznacza to jednak wcale, że łazienka wykonana przy skromnym budżecie nie może robić świetnego wrażenia. Przeciwnie. W wyposażeniu wnętrz najważniejsza jest spójność aranżacyjna, zachowanie jednolitego stylu i architektoniczny ład.
Zobacz również:
- Kabiny prysznicowe prostokątne
- Czarne kabiny prysznicowe
- Czarne parawany nawannowe
- Czarne kabiny kwadratowe
Nawet bardzo droga armatura, wykonane z najlepszych materiałów wanny i umywalki czy wykończenie ścian marmurowymi slabami, jeśli nie będą stanowiły spójnej całości, nigdy nie zaprezentują się dobrze. Tymczasem świetnie dobrane i zestawione tańsze elementy wykończenia ostatecznie mogą dać doskonały efekt. Dlatego jeśli przy ograniczonym budżecie nie możesz pozwolić sobie na montaż sanitariatów z najwyższej półki - wybierz tańsze wersje, ale starannie dopasowane do przestrzeni. Nie jesteś w stanie sfinansować płytek na każdą ścianę - pozostań przy podłogowych, ścienne układając jedynie w miejscach najbardziej narażonych na działanie wody - przy umywalce, w obszarze kabiny prysznicowej czy nad wanną. Resztę ścian możesz pokryć efektowną farbą, uzyskując ostatecznie bardzo ciekawy efekt.
4. Zadbaj o odpowiednie wykorzystanie przestrzeni
Przeciętna łazienka w nowym mieszkaniu jest stosunkowo małym pomieszczeniem. Dlatego każdy centymetr kwadratowy ma znaczenie i warto go odpowiednio zaplanować. Funkcjonalne szafki, i półki to elementy, które pomogą w przechowywaniu kosmetyków i akcesoriów, nie zabierając przy tym zbyt wiele miejsca. Warto również rozważyć zastosowanie szafki z lustrem nad umywalką, co pozwoli ukryć drobne przedmioty codziennego użytku. Dbając o optymalne wykorzystanie przestrzeni, nie tylko zyskujemy funkcjonalność, ale również tworzymy poczucie większej przestronności i porządku we wnętrzu.
5. Zaplanuj oświetlenie
Oświetlenie łazienkowe odgrywa kluczową rolę w projektowaniu komfortowej i funkcjonalnej łazienki. Warto zwrócić szczególną uwagę na doświetlenie lustra, żeby uniknąć cieni, które mogą utrudniać codzienną pielęgnację. Obecnie najczęściej stosuje się światła LED, które pozwalają uzyskać zarówno intensywne i jasne oświetlenie, pomocne podczas golenia czy makijażu, jak i nastrojowe, tworzące relaksujący nastrój podczas kąpieli. Warto oświetlić również półki i nisze - dzięki temu podkreślisz wystrój i zwiększysz funkcjonalność łazienki.
[product id="20630,20299,24166,30439"]
6. Rozważ przydatne udogodnienia
Wygoda korzystania z łazienki obejmuje nie tylko efekt wizualny czy odpowiednio zagospodarowaną przestrzeń, ale także komfort cieplny. Przy wykończeniu łazienki w stanie deweloperskim warto zastanowić się nad montażem grzejnika elektrycznego zamiast klasycznego. Poza sezonem grzewczym, w chłodniejsze dni zawsze można włączyć grzejniki elektryczne i korzystać z przyjemnego ciepła.
[product id="26977,17550,24133,20739"]
Podobny efekt daje ogrzewanie podłogowe w łazience. Oczywiście jeśli nie zostało zaprojektowane ogrzewanie wodne, najlepiej skorzystać z elektrycznych mat grzejnych - są cienkie i doskonale sprawdzą się w łazience w bloku, nie wymagając dużej ingerencji w istniejącą posadzkę, tak jak ma to miejsce w przypadku ogrzewania wodnego.