Odpowiedni dobór wanny do wzrostu może być istotnym czynnikiem, który wpływa na nasze codzienne doświadczenia podczas kąpieli. Przyjrzenie się różnym aspektom związanym z parametrami wanny, takim jak jej wysokość, długość i kształt, pozwala na znalezienie idealnego rozwiązania, które zapewni komfort i wygodę osobom o różnym wzroście.
Komfort podczas kąpieli - czy rozmiar wanny ma znaczenie?
Kąpiel może być jednym z najprzyjemniejszych sposobów relaksu i odprężenia po długim dniu, a rozmiar wanny to jeden z decydujących czynników, które wpływają na komfortową kąpiel. Oczywiście preferencje i potrzeby każdej osoby różnią się, dlatego nie zawsze duży rozmiar wanny jest tym najbardziej korzystnym.
Niektórzy preferują wanny o większym rozmiarze, które zapewniają więcej miejsca na rozciągnięcie nóg i ciało. Z kolei inni wolą mniejsze wanny, które są bardziej przytulne i zapewniają intymność podczas kąpieli. Osoby o większym wzroście mogą docenić wanny dłuższe, które umożliwiają pełne wyciągnięcie nóg.
Jakie znaczenie ma długość wanny?
Wydaje się, że przy doborze wanny największe znaczenie ma jej długość. To właśnie ten wymiar pozwala, lub nie na swobodne ułożenie ciała podczas kąpieli. Specjaliści zalecają, żeby uzależnić dobór wanny od wzrostu użytkownika. Co to oznacza? Długość powinna być większa o 10-15 cm od długości ciała. Wówczas podczas kąpieli można swobodnie rozprostować nogi i ułożyć ciało w wygodnej pozycji.
Oczywiście nie zawsze da się dostosować wannę do osobistych potrzeb. Jeśli nie mieszkasz sam, musisz uwzględnić potrzeby całej rodziny. Jaki rozmiar wanny wybrać w takiej sytuacji? Wydaje się, że najbardziej rozsądnym podejściem będzie dostosowanie długości wanny do potrzeb najwyższego członka rodziny. Należy podkreślić, że standardowe wanny mają długość od 140 do 170 cm, co nie oznacza, że obecnie trudno jest kupić wannę krótszą lub dłuższą.
Głębokość wanny - dlaczego warto się jej przyjrzeć?
Oczywiście długość to nie jedyny czynnik decydujący przy wyborze wanny. Równie istotna jest jej głębokość, która wiąże się także bezpośrednio z innym parametrem, jakim jest wysokość wanny. Warto mieć na uwadze, że zewnętrzna wysokość wanny ma duże znaczenie, jeśli chodzi o komfort wchodzenia do niej. Dla zdrowych osób w wieku młodym i średnim, nie ma to specjalnego znaczenia, jednak osobom starszym, lub z problemami w obrębie narządu ruchu, wejście do wysokiej wanny może sprawiać pewną trudność.
Wysokość wanny wiąże się oczywiście bezpośrednio z jej głębokością. Im głębsza wanna, tym większe szanse na całkowite zakrycie ciała wodą - relaksująca kąpiel jest łatwiej osiągalna w głębokiej wannie. Trzeba jednak pamiętać, że zarówno długość, głębokość, jak i szerokość wanny, a także jej ostateczny kształt, wpływają na zużycie wody.
[product id="10768,19922,7364,16833,10776,6280"]
Wanny narożne, standardowe i asymetryczne - które najlepsze?
Wybór odpowiedniej wanny zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika, ale także od dostępnej przestrzeni łazienki. Na rynku dostępne są różne rodzaje wanien:
-
wanny asymetryczne,
Każdy z tych typów ma swoje zalety i spełnia określone oczekiwania i potrzeby użytkownika.
Wanny standardowe
Standardowe wanny mocowane przy ścianie są najbardziej powszechnym typem. Mają kształt prostokątny i są dostępne w różnych rozmiarach oraz łatwe do dopasowania do większości łazienek. Odpowiednio długie, zapewniają wystarczającą przestrzeń do rozciągnięcia nóg i komfortowej kąpieli.
Wanny asymetryczne i narożne
Wanny asymetryczne posiadają niestandardowy kształt - jeden bok jest zwykle krótszy niż drugi. Są projektowane tak, żeby optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Oferują większą elastyczność pod względem rozmieszczenia, a jednocześnie zapewniają komfort i wygodę podczas kąpieli. Z kolei narożne wanny są często wybierane w przypadku małych łazienek, gdzie przestrzeń jest ograniczona. Wykorzystują one narożniki pomieszczenia, co pozwala zaoszczędzić miejsce. Są kompaktowe, a jednocześnie oferują wystarczająco dużo przestrzeni do kąpieli.
Wanny wolnostojące
Wanny wolnostojące to eleganckie i efektowne rozwiązanie do łazienki, które dodaje luksusowego charakteru; są to samodzielne wanny, które nie wymagają osadzania w ścianie czy podłodze, dzięki czemu mogą być umieszczone w dowolnym miejscu w łazience, dodając unikalny element designu i zapewniając swobodę aranżacji przestrzeni. Warto podkreślić, że zwykle nie są szczególnie długie, ale za to głębokie.
Ostateczny wybór wanny zależy od preferencji, indywidualnych potrzeb użytkownika, a także warunków architektonicznych łazienki.
[product id="7364,10759,10892,10958,10958"]
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie wanny?
Dobierając wannę do swojej łazienki i własnych potrzeb, ważne jest, żeby wziąć pod uwagę wymiary pomieszczenia, dostępne miejsce oraz komfort, który chce się osiągnąć. Niezależnie od tego, czy łazienka jest mała czy duża, istotne jest dopasowanie wielkości wanny do dostępnej przestrzeni. Wannę należy umieścić tak, aby zapewnić wygodne korzystanie z niej oraz swobodne poruszanie się po łazience.
Warto zwrócić również uwagę na ergonomię wanny. Co to oznacza? Poza szerokością, głębokością i długością oraz kształtem, istotne są także takie parametry jak nachylenie oparcia, obecność lub nie schodków, czy wbudowanego siedziska, a także dodatkowego wyposażenia, np. hydromasażu. Wszystkie te elementy mogą wpływać na wygodę podczas leżenia i siedzenia oraz ogólne wrażenia podczas kąpieli. Również jakość materiału, z którego wykonana jest wanna, ma znaczenie dla komfortu kąpieli oraz trwałości urządzenia.