Łazienka w stylu Japandi. Jak urządzić? Zobacz naszą aranżację i zainspiruj się!
Dla kogo styl Japandi?
Jeśli odpowiada Ci styl aranżacji wnętrz, w którym kładzie się nacisk na porządek, ład w pomieszczeniach i starannie rozplanowanie funkcjonalne to na pewno zwrócił Twoją uwagę styl skandynawski. Jeśli szukasz cieplejszego wnętrza, bardziej przytulnego, z akcentami nawiązującymi do natury – styl japandi jest właśnie dla Ciebie!
Japandi, czyli połączona filozofia Hygge i Wabi-Sabi
Skandynawski koncept Hygge to ukierunkowanie na urządzanie wnętrz, które będą komfortowe, funkcjonalne i dobrze zorganizowane. Japoński odpowiednik tej duńskiej filozfii to Wabi-Sabi, czyli prostota, życie w zgodzie z naturą i docenianie piękna przemijania. W odniesieniu do aranżacji wnętrz przekłada się to na dostrzeganie piękna w zużyciu naturalnych, rzemieślniczych materiałów – wytrzymałych, na lata, które można odnowić. Styl Japandi łączy w sobie cechy aranżacji wnętrz Scandi oraz japońskiego stylu.
Wnętrze Japandi będzie obfitować w nawiązania do przyrody, natury, produkty które są wytrzymałe i funkcjonalne.
Lekki wystrój, ład i porządek
Pomieszczenia w stylu Japandi mają być proste i minimalistyczne. Ważnym elementem będą nawiązania do natury i zgoda na jej niedoskonałości - drewniana podłoga, na której widać sęki, deseń, czy przebarwienia. Skandynawskie podejście do projektowania wnętrz kładzie mocny nacisk na porządek i ład, które przekładają się na projektowanie pomieszczeń funkcjonalnych, wygodnych,a zarazem przestrzennych. Nadrzędną cechą stylu japandi jest umiar – bez nadmiaru dodatków, dekoracji, czy mebli. Nacisk kładzie się w dużej mierze na przytulną, komfortową przestrzeń która sprzyja wyciszeniu i osiągnięciu wewnętrznego spokoju.
Formy i barwy w Japandi
We wnętrzu Japandi dominować będą proste, geometryczne linie. Dobierając elementy wyposażenia należy unikać masywnych, dużych konstrukcji. Lepiej postawić na lekkie, proste, „surowe” konstrukcje. Ważne, żeby dobierać produkty funkcjonalne, łatwe w użytkowaniu i komfortowe.
Barwy w stylu Japandi powinny być stonowane, nawiązujące do naturalnych kolorów, które uspokajają – brązy, beże, złamana biel, delikatne szarości, czy pastele. Znajdzie się również miejsce dla koloru czarnego, który łączy oba style. Dobrym kierunkiem są odcienie matowe. Formy i barwy powinny być odzwierciedleniem ładu i harmonii wnętrza – bez zbędnych, zbyt wyrazistych dodatków.
Materiały bliskie naturze
Do pomieszczeń wybieraj materiały, które nawiązują do przyrody i natury. Postaw na drewno, cegły, szkło, czy rattan lub kamień. Elementy wykonane ze szkła to ważny akcent w stylu japandi – naturalne światło, które się w nim odbija dodaje wnętrzu przestrzeni i sprzyja atmosferze pełnej spokoju i harmonii. Tkaniny z lnu, bawełny lub wełny, naturalne rośliny to również element, o którym nie możesz zapomnieć, jeśli projektujesz wnętrze w stylu japandi.
[product id="23365, 21629, 18113, 22136, 24005, 21750"]
Łazienka w stylu japandi. Na co zwrócić uwagę?
Wykorzystaj materiały drewniane lub z strukturą drewna i postaw na stonowane, jasne kolory. Wybieraj produkty trwałe i wytrzymałe, które posłużą latami. Drewniany akcent możesz zastosować np. na meblach (fronty, blaty), podłodze, czy ścianie.
Pamiętaj o zachowaniu minimalistycznych, prostych form. Meble łazienkowe w stylu japandi muszą być funkcjonalne i dobrze zorganizowane. W szafkach podumywalkowych zwróć uwagę na organizery w szufladach, które ułatwiają codzienne użytkowanie. Lekkie formy, które dominują w stylu japandi osiągniemy wybierając konsole meblowe, szafki na nóżkach lub szafki wiszące.
Ceramika łazienkowa taka jak umywalka, czy toaleta sprawdzi się w stonowanych, białych kolorach lub nawiązujących do natury (szarość, kamień itp). Unikaj krzykliwych barw takich jak np. srebrna, czy złota umywalka. Armatura powinna dobrze komponować się z całym wnętrzem – dobrze sprawdzi się klasyczna chromowana bateria, w kolorze czarny-mat, biały-mat lub szczotkowane złoto. Przy tych elementach wyposażenia łazienki zwrócić musimy uwagę na umiar – proste linie, delikatne kształty i harmonia kolorów ma sprawić, że nasza łazienka będzie pomieszczeniem przytulnym i pełnym spokoju. Minimalizm wnętrza wzmocnimy wybierając podtynkowe baterie łazienkowe.
[product id="23400, 20608, 25672, 17772, 24006, 19588"]
Pamiętaj o dobrze zaplanowanym, rozproszonym świetle w łazience. Wspomoże to dobrze dobrane lustro łazienkowe i elementy szklane tak jak np. kabina prysznicowa z przeźroczystą szybą lub parawan na wannie. Łazienka w stylu japandi ma być miejscem spokoju i wyciszenia – jeśli przestrzeń łazienki na to pozwala to dobrze postawić na wygodną wannę wolnostojącą, która sprzyja długiej, relaksującej kąpieli. Dodatki łazienkowe w stylu japandi należy wybierać oszczędnie i tylko te, które są niezbędne.
Łazienka w stylu Japandi – aranżacja Topsanit.pl i zestawienie produktowe
Nasza łazienka w stylu Japandi to przytulna strefa relaksu z minimalistycznymi formami i funkcjonalnymi rozwiązaniami.
Wiodące, drewniane elementy łazienki zestawione zostały z białą, przyścienną wanną wolnostojącą AD Naturalnie Gauli oraz białą ceramiką łazienkową. Przy wannie Gauli zamontowana została wolnostojąca czarna bateria wannowa Vedo Aletta Nero.
Wanna AD Gauli to monolityczna bryła z wygodnym oparciem z dwóch stron. Sprawdzi się również przy odprężającej kąpieli dwóch osób, bo odpływ wanny został umiejscowiony na środku. Wanna przeznaczona jest do montażu przyściennego lub wolnostojącego - tył wanny (plecy) zostały wzmocnione specjalną płytą. W wersji przyściennej wanna Gauli to świetne rozwiązanie do niewielkiej łazienki. Producent zadbał również o szeroki wybór rozmiarów - AD Gauli dostępna jest w czterech wariantach: 150x75cm, 160x75cm, 170x75cm oraz 180x75cm.
[product id="29371, 17769, 16353, 502, 14982, 18206"]
Meble łazienkowe w aranżacji japandi to szafka pod umywalką Elita Kwadro Plus z dwoma szufladami (górna szuflada wyposażona w praktyczny organizer) z białym frontem oraz komoda z koszem cargo. Szafka została uzupełniona podłużnymi, czarnymi uchwytami meblowymi. Komplet meblowy w łazience dopełnia blat w kolorze dąb classic. Meble Elita Kwadro Plus zostały wyposażone w system cichego domykania szuflad, a fronty i korpus wykonany został z płyty laminowanej.
Baterie łazienkowe do łazienki w stylu Japandi
Biała umywalka blatowa Elita Rika świetnie kontrastuje z baterią w kolorze czarnym, a minimalizm tego zestawienia wzmacnia delikatnie zaokrąglona bateria umywalkowa Vedo Aletta Nero zamontowana podtynkowo. Nad umywalką znajdziemy prostokątne lustro LED Elita Sharon, które spełnia funkcję lustra oraz nastrojowego podświetlenia w strefie umywalki.
W aranżacji wykorzystana została toaleta Deante Peonia Zero – bezrantowa miska WC z deską wolnoopadającą typu slim. Miska została zamontowana na stelażu Geberit Duofix 111.320.00.5, do którego dopasowaliśmy przycisk Sigma20 czarny-mat. Nasza łazienka w stylu japandi została wyposażona również w niezbędne akcesoria łazienkowe – funkcjonalne i spójne z kolorystyką armatury, czyli dodatki do łazienki Deante Round w kolorze czarny-mat.
[product id="29380, 29381, 29382, 29383, 17125, 17170"]